Kasutajakogemus: autode elektrifitseerimine on äge!

Nikita* otsustas aasta aja eest bensiinimootori elektriaku vastu välja vahetada. Tehtut pole ta pidanud kahetsema ning sõidumugavust pakkuvaid kilomeetreid tuleb iga päevaga aina juurde. Nagu Nikita ise ütleb, siis on esimene talv üle elatud. See tähendab, et kvaliteedimärk on küljes.

Mis pani sind üleüldse elektriauto kasuks otsustama?

Töö, lasteaed, kool, enda ja laste trennid – just neil põhjustel tahtsin igat sõitu nautida, soodsalt ning keskkonnahoidlikult liigelda. Elektriauto kasuks rääkisid ka soodne laadimine, tasuta parkimine ja muud sarnased hüved.

Kuidas siis talv autoga sõitmist mõjutab?

Talvel tarbib sõiduk kuni poole võrra rohkem elektrit. Samal ajal sõltub energiakulu jällegi ilmastikust ja marsruudist.

Järelikult pead nii talvel kui ka teistel aastaaegadel oskuslik planeerija olema?

Täpselt nii. Aga see teadmine, mitu kilomeetrit ühtedel või teistel tingimustel „paagitäie“ elektriga sõita saad, tuleb kogemusega. Sama käib ka laadimissageduse kohta. Minu jaoks on sellest saanud harjumuspärane osa igapäevast.

Kuidas oma senist kasutajakogemust hindad?

Tagantjärele tarkus on, et kui oleks kasutusjuhendi korralikult läbi lugenud, oleks osa tõrkeid olemata olnud. Plussid kaaluvad miinused kindlasti üles.

Elektriauto pakub suurepärast sõidukogemust: on vaikne ja kaasaegse juhiabisüsteemiga, kiirendab viivituseta ning talvel soojeneb paari minutiga.

Kasutajakogemus: autode elektrifitseerimine on äge!

Nikita elamu külge paigaldatud laadija on kompaktne, võtab vähe ruumi ning annab rahalise ja ajalise vabaduse

Oled enda kodu juurde ka isikliku laadija paigaldanud. Kas see oli mugavus, mis kõnetas?

Eelkõige ikkagi kindlustunne, et saan auto igal hetkel täis laadida ning vähem arvutuste ja planeerimisega tegeleda. Rääkimata siis tanklate või avalike laadimiskohtade järjekordadest, ajakulust.

Lisaks on väga rõõmustav omada isiklikku laadijat ajal, mil elektri börsihind on soodne. See võib küll praeguste hinnahüpete juures uskumatuna näida, kuid jah, odavatel tundidel saab elektriauto rohelise energiaga ainult 3–5 euro eest täis laadida.

Kuidas on isikliku laadija kasutamine sujunud? Kas oled proovinud ka Enefit Volti tarka laadimist?

Laadimisega on ju lihtne – just plug and charge (lihtsalt ühenda ja lae – toim.). Viimasel ajal olen kasutanud sõiduki enda laadimisgraafikut, et auto oleks öösel pistikuga ühendatud. See lahendus ei ole aga nii nutikas kui Enefit Volti tark laadimine, ta ei arvesta börsihinnaga.

Ootan väga, millal saan tarka laadimist kasutama hakata ning elektrikulult veelgi rohkem kokku hoida. Seni on see viibinud, kuna laadijal puudus internetiühendus.

Olles elektriauto ja selle taristu kasutaja, siis milliseid tulevikulahendusi ootaksid?

Üldiselt katab tänane taristu minu vajadusi täielikult. Olen saanud oma autot igal pool murevabalt laadida.

Äpilt ootan, et kaart kuvaks laadijaid kiiremini ning juures oleks märge tasulise või tasuta parkimise kohta.

Kui aga unistada, siis tulevikus võiks laadimine juhtmevaba olla, laadijad oleks kõikjal ning saaksin Enefit Volti lepinguga autot kindla tariifiga laadida ja seda olenemata asukohast. Siis ei peaks enam üldse laadimise peale mõtlema.

Soovin edu Enefit Volti tiimile, kes e-mobiilsust toetab ja arendab. Autode elektrifitseerimine on äge!

*Perekonnanimi meile teada.