Elektriautodest ja targast laadimisest otse ja ausalt. Veiko Vahula kasutajakogemus

Kui kaua juba elektriautoga sõidad ning miks üldse e-mobiilsuse kasuks otsustasid?

Pere teise autona liisisin 2021. aasta detsembris nelikveolise Volkswagen ID.4 GTX-i. Kasutan sõidukit eelkõige igapäevasteks linna ja lähiümbruse sõitudeks.

Ma ei ole maailmaparandaja ega maailmavaateline aktivist, ammugi mitte elektriautode müügimees. Olin e-autode suhtes hoopis skeptiline, kuid otsustamisel oli mul kolm nn talupoja argumenti:

  • Minu igapäevased sõidudistantsid on lühikesed ning läbisõit väike, eelmised sõidukid ei jõudnud külmal ajal ilma täiendava seisusoojenduseta isegi õige töötemperatuurini.
  • Uudishimu ja soov midagi uut proovida. Elektriauto on nagu ratastel nutitelefon, millega saab erinevaid äppe ja muid vidinaid kasutada ehk teisisõnu toys for boys.
  • Enne proovimist poleks uskunud, aga elektriauto sõidutunnetus ja -dünaamika on täiesti ainulaadsed nii linnas, maanteel kui ka maastikul koos haagisega. Puhas sõidurõõm.

Kas ja milliseid harjumusi on tulnud muuta seoses elektriauto kasutuselevõtmisega?

Eeskätt eelarvamusi ja hirmu, et aku saab kohe tühjaks. Tegelikult ei saa. Juhtkonsool kuvab aku tegelikku seisukorda ja prognoositavat läbisõitu üsna usaldusväärselt. Alguses kippusin siiski kilomeetreid kokku lugema, kuid kogemuse kasvades see ununeb.

Minu hinnangul on elektriautot mõistlik soetada siis, kui seda saab kodus kiiresti laadida. Vaid avalikele laadijatele panustamine on liiga tülikas ja ajamahukas, võrreldes tavakütuse tankimisega. Pealegi on kiire ning ülikiire avalik laadimine kaks või enam korda kallim kui koduelektrit kasutades.

Siiani olen avalikku laadijat kasutanud kolm korda: kaks korda nalja pärast, et kontrollida, kuidas erinevad laadimiskaardid ja -äpid toimivad; üks kord ilma tungiva vajaduseta igaks juhuks. Olen proovinud nii Enefit Volti avalikku laadijat kui ka We Connecti äpiga seotud laadijaid. Head mõlemad.

Kodus kasutan Enefit Volti poolkiiret laadijat, mis tagab laadimiskiiruse 50 km/h. Minu päevane läbisõit jääb 15–25 km piiresse, mistõttu soojemal ajal laen autot kord nädalas. Külmaga tihemini, sest aku laetust on soovitav hoida 20–80% vahemikus. Selliste väikeste portsudega laadimine nõuab samuti harjumist, bensiini ei käi ju 3–5 liitri kaupa paaki juurde lisamas.

Mulle meeldib, et auto eelsoojendamiseks piisab vaid juhtme autolaadijasse panemisest.

Mäletan, kuidas kunagi põlastati nutitelefone ja -kellasid, sest neid peab igal õhtul laadima. Tänaseks ei tundu see enam imelik ning e-auto laadimine on justkui veel ühe nutiseadme voolu alla panemine.

Millisesse vahemikku jääb igakuine läbisõit? Kas julgeksite elektriautoga ette võtta ka nt Baltikumi ringreisi?

Autol on 77 kWh-ne aku, mis võimaldab ühe laadimisega ära käia kõigis vajalikes kohtades. Igakuine läbisõit jääb 750 km kanti. Oleneb temperatuurist ning sõidukiirusest, kuid talvel ja kiirteedel sõidan ühe laadimisega u 375 kilomeetrit, soojemal ajal ning linnas u 400 km. Autotootja on lubanud, et suvel saab linnas kuni 580 km läbida. See aastaaeg on alles ees, jõuan veel proovida.

Elektriautoga julgeksin Euroopa piires pikemaid sõite teha küll. Laadimisvõrgud on juba üsna head, info laadijate seisukorra, võimuste ja hindade kohta on erinevates rakendustes saadaval. See oleks aga natuke seikluste ja põnevuse otsimine, mul säärast vajadust ei ole.

Mis pani otsustama Enefit Volti laadija kasuks?

Mulle soovitas Enefiti Volti poolkiiret kodulaadijat automüüja ning uurides natuke seda valdkonda, tekkis tunne, et tegemist võib olla usaldusväärse partneriga. Senine koostöö on seda tunnet kinnitanud.

Kuidas oled rahul targa laadimise võimalusega? Kas kasutad seda kogu aeg?

Mina olen katsetanud ja kasutan tarka laadimist kolmel meetodil. Esiteks on autole sisse ehitatud tark laadija, mis võimaldab laadimist väljasõidu aja järgi määratleda. Teiseks olen proovinud Gridio Smart Charging äppi, mis juhib laadimist kõige soodsama elektri börsihinnaga. Kolmandaks avastasin kord üllatusena, et Eesti Energia mobiiliäpis on ka Enefit Volt sees. Kuna selles rakenduses on koos ka kõik teised isiklikud ja tööalased elektrivärgid, siis nüüd kasutangi seda.

Kuna ostan fikseeritud hinnaga elektrit, siis piisab mulle eeskätt laadimisaegade määramisest, mida kombineerin autos olevate nutikate laadimisfunktsioonidega.

Enefit Volti tarka laadimist olen uudishimust proovinud. Jah, ka börsihinnapõhine nutilaadimine on elegantselt lahendatud ja see töötab.

Kas oled märganud laadimise mõju ka elektriarvetele?

Loomulikult on kodusel autolaadimisel mõju elektriarvele. Eelmise aasta detsembris maksis elektriautoga läbitud 100 km 1,15 eurot. Sellest aastast elektrihind kahekordistus ning nüüd, kasutades öist tariifi, maksan sama vahemaa eest keskmiselt 2,40 eurot.

Börsihind annaks arvestuslikult suurema võidu, kuid see võib tulenevalt hinnakõikumistest nõuda pikemat laadimise aega ja enam planeerimist.

Kalendrikuus laen autot keskmiselt 260 kWh jagu, mis on elektriarvetele lisanud umbes 30 eurot. Samas olen täheldanud kütusearvete olulist vähenemist: igakuine kulu, mis varem oli üle 100 euro, on nüüdseks kadunud. Kuidagi kisub sinnapoole, et pere teine auto hakkab pere esimeseks autoks muutuma.

Kas soovitaksid Enefit Volti laadijat ning targa laadimise võimalust ka teistele?

Loomulikult soovitan, ilma isikliku kiirlaadijata ma elektriauto soetamist väga mõistlikuks ei pea. Kodune tavalaadimine võib küll olla toimiv ja tehtav, kuid laadimisaeg on ikkagi kaheksa tundi… Mulle tundub, et pikk laadimisaeg ei tekita elektriautode vastu suurt kindlustunnet ega usaldust.

Elektriautot võiksid teise autona kaaluda kõik need, kes mingitel põhjustel peavad peres kaht sõidukit. Ja kes teab, isikliku kogemuse kasvades, hirmude ja eelarvamuste kahanedes ning tehnoloogiate arenedes ei ole välistatud, et mõnedele peredele võib elektriauto sobida ka ainsaks autoks. Seda näitab muidugi aeg, sest minu viis kuud kasutajakogemust on siiski liiga lühike aeg, et kaugeleulatuvaid järeldusi teha.