Murranguline uudis Volkswagenilt: kahesuunaline laadimine kõikidesse autodesse

Murranguline uudis Volkswagenilt: kahesuunaline laadimine kõikidesse autodesse

Tulevikutrendidele otsa vaadates saab teha ühe julge ennustuse: elektrisõidukid ja nutikad salvestustehnoloogiad muudavad täielikult meie arusaamist nii energia- kui transpordisektorist. Igapäevasest liikumisvahendist saab järgmiste aastakümnete jooksul elektrivõrgu lahutamatu osa ja paljude jaoks potentsiaalne rahateenimisallikas.

Rahvusvahelise Energiaagentuuri (IEA) hinnangul kolmekordistub järgmise 20 aasta jooksul tuuleenergia tootmine Euroopas. Kuna ka tuulevaiksel ööl ei saa me jääda elektrita, tulevadki olulise ressursina mängu elektriautod, täpsemalt nende akud.

Elektriautode abil tekivad meie elektrisüsteemi ja igapäevasesse ellu suured salvestid, mille saab võtta kasutusele elektrisüsteemi osana. Kui tuul puhub ja päike paistab, on elekter odavam ja aku laadimine mõistlik. Kui taastuvenergiat on võrgus vähem ja elektrihind seega kallim, saavad autode akud neisse talletatud taastuvat energiat võrku tagasi anda ning sõiduki omanikule hoopis raha teenida.

Nutikad laadimislahendused toetavad ka energiasõltumatust, sest kõrge nõudluse ja väiksema pakkumise korral ei pea elektrit importima ega suuri elektrijaamu käivitama asuma, vaid võrgukoormust saab vastavalt vajadusele, kuid inimeste mugavust arvestades reguleerida. Kirjeldatud ja esmapilgul tõenäoliselt pisut ulmelisena tunduvad võimalused avab meile kahesuunalise laadimise tehnoloogia (inglise keeles vehicle to grid – V2G).

Autopark ja seadusandlus vajavad uuendust

Selleks, et kahesuunaline laadimine jõuaks massidesse, on vaja lisaks laadijatele ja elektrivõrgule ka autosid ja seadusandlust, mis seda võimaldaksid.

Jaapani Nissan ja Mitsubishi tutvustasid kahesuunalise laadimise tehnoloogiat juba 2013. aastal, nähes selles võimalust kasutada autosid looduskatastroofide ajal n-ö varugeneraatorina. Sestap ongi Leafid pikaks ajaks jäänud ainsateks autodeks, mis uudse tehnoloogiaga varustatud.

Märgilise uudisena teatas Volkswageni kontsern aprillis, et hakkab alates 2022. aastast kõiki enda elektriautosid juba vaikimisi varustama tehnoloogiaga, mis võimaldaks kahesuunalist laadimist. Autotootja on lubanud taolise võimekusega autosid toota aastas 300 000 tükki. Sellise mastaabiga autopargil on märkimisväärne mõju ka elektrivõrgule, kui autod ka elektrit võrku tagasi andma hakkavad.

Ühtlasi märkis Volkswageni elektriautode laadimise juht Martin Roemheld, et edu saavutamiseks peavad energiasektor, autotootjad ja riigiaparaat tegema palju tihedamat koostööd, kui seni tehtud on. Roemheldi hinnangul on Saksamaal potentsiaali olla rahvusvahelisel areenil teenäitajaks.

Selleks, et autot saaks kahesuunalise laadimise teel võrku liita ja elektrit tagasi anda, on vaja sõidukist teha õiguslikus mõttes elektrijaam. Saksamaa on ka siin üks eesrindlasi - Nissan Leaf sai seadusesilma ees vastavad õigused juba kaks aastat tagasi.

Volkswageni teadaanne sillutab teed ka sellele, et peagi tulevad teised autotootjad, kuulduste järgi Hyundai ja Tesla, peagi välja sarnase uudisega. Lisaks on oodata kahesuunaliste kodulaadijate hinna jõulist langust, mis muudab kogu lahenduse ka tarbija jaoks kasulikumaks ja praktilisemaks.