Enefit tegi esimesena Euroopas põhjaliku katsetuse elektriauto laadijatega reaktiivenergia tasakaalustamiseks

Enefit paigaldas üle-euroopalise Horizon 2020 rahastusprojekti INCIT-EV raames Harjumaale Peterburi tee ja Jüri Circle K teenindusjaama testimiseks kaks reaktiivenergiat kompenseerivat kiirlaadijat. Projekti eesmärk oli välja selgitada, kas reaktiivenergiat on võimalik kasutada tuleviku vaatest elektrivõrgu tasakaalu säilitamiseks.

Enefit Volti avalikku laadimisvõrku lisandunud kiirlaadijad on osa rahvusvahelisest teadusprojektist, mille käigus testitakse koos 32 partneriga uuenduslikke laadimistehnoloogiaid avalikes tingimustes kaheksas erinevas riigis, sealhulgas Eestis. Eestile eraldati toetust summas ligi 250 000 eurot. Paigaldatud laadijaid eristab tavapärastest laadijatest nende reaktiivenergia kompenseerimise võimekus. See lahendus on teiste seas kasulik võrguettevõtetele, kel tuleb selle arvelt tulevikus teha vähem lisainvesteeringuid võrgu tugevdamiseks.

„Võimekus reaktiivenergiat kompenseerida tähendab vähem kadusid toiteliinides ning pikemat tööiga elektriseadmetes. Laadijad on ühendatud võrguettevõtte juhtimisplatvormiga, mis annab meile reaalajas infot elektrivõrgu toimivusest ja parameetritest. Nii saame vältida võrgu ülekoormamist tarbimise tipuaegadel ning laadija võib toimida ka reaktiivkompensaatorina, mis aitab ära hoida pingekõikumised väljaspool lubatud vahemikku,“ selgitas Enefit Volti ärijuht Kert Pääbo.

Elektrilevi juhatuse esimees Mihkel Härm sõnas, et Elektrilevi eesmärk on tagada klientidele tänapäevane, kvaliteetne ja soodne võrguteenus. „Selle eesmärgi täitmiseks otsime pidevalt lahendusi, kuidas võrguinvesteeringuid optimeerida. Enefiti katsetatav reaktiivenergiat kompenseeriv laadija on üks sellistest lahendustest,“ lisas ta.

Laadijad on ühendatud virtuaalse elektrijaamaga (VPP) ning esimest korda katsetati simulatsiooni käigus avaliku laadimisjaamaga reguleerimisteenuse osutamist põhivõrgule ehk Eleringile läbi lühiajalise laadimiskiiruse piiramise. Tulevikus võimaldab see lahendus pakkuda elektriauto laadimist veelgi soodsamalt. Täiendavalt on laadimisjaamad vehicle-to-grid (V2G) võimekusega, võimaldades suunata elektrienergiat autoakust otse võrku. Kuigi täna veel enamik autosid V2G tehnoloogiat läbi CCS otsiku ei toeta, on see Pääbo sõnul oluline samm tuleviku suunas, valmistades ette infrastruktuuri laiemaks V2G kasutuselevõtuks ning aidates luua tõhusamat ja tasakaalustatumat elektrivõrku.

„Enefit on huvitatud pikaajalisest vaatest. Meie eesmärk on muuta elektriautod kui ratastel salvestid elektrisüsteemi orgaaniliseks osaks ja vähendada koormust võrgule. Projekti käigus saime väärtuslikke kogemusi nii targa ja kahesuunalise laadimise kui ka kaablivaba laadimise osas, mida parasjagu testitakse Prantsusmaal. Kõiki neid teadmisi saame tulevikus rakendada ka Eesti laadimisvõrgu arendamisel,“ lausus Pääbo lõpetuseks.

Enefit Volt on Eesti suurim elektriautode laadimisvõrk ning põhineb sajaprotsendiliselt rohelisel elektril. Otsime asukoha partnereid, kelle ärikinnistule laadimislahenduse näol investeerida ja klientidele üheskoos parimad laadimisvõimalused luua. Huvi korral loe rohkem kodulehelt, kirjuta [email protected] või helista 777 3030.