Tööandjad on võti elektritranspordi läbimurdeks
Kui Eesti Energia ligi üheksa aastat tagasi esimese Nissan Leafi ostis, pani see töötajad küll kulme kergitama, ent jättis suuresti külmaks. 2021. aasta lõpuks kasvab energiaettevõtte särtsusõidukite arv juba 30ni ja inimesed kasutavad neid julgesti. Eesti Energia transpordi halduse osakonna juhataja Mango Orase sõnul saavad tööandjad anda suure panuse puhta transpordi võidukäigul.
„Paljud Eesti Energia töötajad on esimese kogemuse elektriautoga saanud meie üldautosid kasutades,“ ütles Oras. „Elektri ning bensiini- ja diiselmootoriga sõiduki suurim erinevus on laadimine. Ka meie inimeste sagedasemad küsimused on seotud sellega, kus ja kuidas saab laadida, ning kui palju ühe laadimisega sõita saab. Kui need lihtsad asjad on selgeks tehtud ja esimesed sõidud selja taga, langeb edaspidi valik enamasti just elektriauto kasuks, sest need on parema lisavarustusega, mugavamad ja mõnusalt vaiksed.“
Mida rohkem elektriauto sõidab, seda kiiremini ära tasub
Nii ongi roheliselt mõtlevatel tööandjatel avarad võimalused suunata sellele rajale ka oma töötajad, kes igapäevaseid töiseid sõite tehes õpivad nautima elektriautode eeliseid. Mida rohkem autod sõidavad, seda tasuvamad nad võrreldes bensiini- ja diiselmootoriga sõidukitega on.
„Autopargi haldamise puhul on oluline jälgida, et elektriauto saaks õige kasutusprofiiliga inimese kätte. Oluline on võimalikult suur aastane läbisõit,“ lausus Oras. „Elektriautode puhul on eesmärk soetada võimalikult suure akupakiga autod, et kasutaja saaks kõik sõidud tehtud ega peaks tööpäeva jooksul täiendavalt laadima. Autode laadimine aga toimub öösel, kui elektri hind on odavam ja autod pargitud ettevõtete territooriumile.“
Pea silmas pikka perspektiivi
Eesti Energia 425 transpordivahendit haldava Orase meeskonna jaoks on suurim väljakutse autode väike läbisõit. Seetõttu on võetud suund optimeerida autoparki, suurendada autode ristkasutust ja seeläbi vähendada alakasutuses olevaid autosid. Elektriautosid kasutusele võttes on vajalik silmas pidada pikka perspektiivi. Laadimiskohtade väljaehitamisel tuleb kohe arvestada ka võimalikke tulevikus lisanduvaid autosid. Vastasel korral võib laadimiskohtade väljaehitamine minna üsna kulukaks.
Eesti Energia ehitab kõigi oma büroode juurde elektriautode laadimisalad nii ettevõtte üldautode kui oma töötajate isiklike sõidukite laadimiseks. Juba praegu on sellised laadimiskohad Tallinnas, Auveres, Tartus, Rakveres, Pärnus ja Jõhvis. Järgmisena on kavas laadijatega varustada ka Viljandi ja Narva. Lisaks on vajadusel võimalik kasutada Enefit Volti avalikku laadimisvõrku.
Näpunäiteid töötajate koolitamiseks
Kuna paljud üldautode kasutajad ei ole veel elektriautodega kokku puutunud, on äärmiselt oluline inimesi koolitada ja julgustada. Oras andis nõuandeid, mida töötajate koolitamisel silmas pidada:
- Kuidas alustada ja lõpetada laadimist ettevõtte laadijas
- Kuidas alustada ja lõpetada laadimist avalikus laadijas
- Kuidas leida kõige lähemal asuv laadija, kui on vaja kasutada avalikku võrku
- Millised on erinevad laadimise pistikud
- Kui kiiresti toimub erinevat tüüpi laadijates laadimine
- Kui palju saab ühe täis akuga sõita
- Kuidas mõjutab läbisõitu ilm, sõidustiil, maastiku reljeef, ilmaolud ja lisaseadmed jm
Soovid samuti enda ettevõttesse saada elektriautode laadijat? Tutvu Enefit Volti lahendustega lähemalt »