Takistused elektriautode läbimurde ees langevad üksteise järel

Takistused elektriautode läbimurde ees langevad üksteise järel

Elektriautode kasutuselevõtu peamised takistused on aastaid olnud autode kõrge hind ja vähene sõiduulatus ning laadijate vähesus. Aastaks 2022 ei ole neist alles sisuliselt ühtki, sest tänu laadimisvõimaluse jõudmisele kortermajadesse, saab võimalikuks oma sõidukile särtsu lisada isiklikul parkimiskohal.

Enefit Volt pakub alates 2021. aasta lõpust terviklikke laadimislahendusi kortermajadele. Kui uute hoonete jaoks muutus laadimisvalmiduse rajamine tänavu kevadest kohustuslikuks, siis juba rajatud uuemate või vanemate kortermajade jaoks on Enefit Volt töötanud välja nutika, tulevikukindla ja taskukohase lahenduse, mis rahuldab elanike tänased kui tulevased vajadused.

Nutikas ja tulevikukindel laadimine kortermajja

Enefit Volti äriarendusjuhi Kert Pääbo sõnul ei ole kortermaja liitumisvõimsuse suurendamiseks tarvis kulutada tuhandeid eurosid, sest laadimist juhib paindlik koormusjuhtimise süsteem, mis kasutab selleks ainult maja vaba võimsust. Kasutaja aga saab ise valida laadimise aja ja soodsama elektrihinnaga tunnid läbi nutirakenduse.

„Rajades maja jaoks laadimisvalmiduse terviklikult, saab sellega ühistu jaoks täiendavate investeeringuteta liita nii praegused kui tulevased elektriautode kasutajad,“ ütles Pääbo. „Elanik saab laadija mugavalt ja soodsalt osta või rentida ning juhtida seda läbi nutirakenduse. Enefit Volt hoolitseb laadimislahenduse projekteerimise, ehitamise, hooldamise ja teiste vajaduste eest, võttes elanikelt ja ühistutelt vajaduse kulutada täiendavalt aega ja raha.“

Laadimisvõimaluste loomine kortermajadesse on puhta transpordi läbimurde puhul kriitilise tähtsusega, sest kuni 90% kõigist laadimistest tehakse kodus või tööl ning enamik inimesi elab just kortermajades.

Ühe laadimisega on võimalik sõita terve nädal

Audi Tallinna esinduse juht Toomas Pärna sõnul ei pea elektriauto kasutaja muretsema ka selle pärast, et hommikuks oleks aku ilmtingimata 100% täis, sest särtsusõidukite sõiduulatused on kasvanud nii suureks, et ilma laadimata võib autot kasutada päevi.

„Ühe laadimisega on võimalik sõita terve nädal. Tänapäevaste elektriautode sõiduulatus on 400, aga ka juba üle 500 kilomeetri. Tavakasutaja sõidab enamasti 50-100 kilomeetrit päevas, tihti isegi vähem,“ selgitas Pärna. „Laadida pole tarvis seega iga päev ja akut triiki täis, vaid nutikate laadijate abil saab teha seda ajal ja kohas, kus see on kõige mõistlikum.“

Kortermajal on tark laadimisvalmidus välja arendada ühe korraga ja nutikalt, sest rumalate lahenduste hind on kõrge nii konkreetse maja elanikele kui ühiskonnale tervikuna. Ühe kortermaja jaoks tähendaks see kulukat liitumisvõimsuse suurendamist ja kõigi tarbijate jaoks oluliselt suuremaid võrgutasusid.

„Teoorias saab laadijad kortermaja parklasse paigaldada ka mittenutikalt, kuid praktikas piisaks sel juhul vaid neljast-viiest tipptunnil laadima pandud elektriautost, et tekitada ülekoormus. Seepärast paigaldame Enefit Volti lahendusega koos majale laadijate jaoks targa elektrikilbi, mis suunab laadimisse ainult vaba võimsuse. Nii on võimalik nelja-viie auto asemel ilma täiendavate kuludeta laadida 40-50 autot,“ näitlikustas Pääbo.

Elektriauto valimine on mõistlik

Elektriauto kasutaja jaoks tähendab see igapäevatoimingutele mõnekümne sekundi lisandumist, sest koju jõudes tuleb ühendada vaid laadimiskaabel ning nutirakendusest valida laadimiseks soovitud aeg. Ülejäänu teeb Enefit Volti tarkvara. Boonuseks saab talvisel hommikul sooja ja lumevaba auto, sest enamikele põhjamaadesse müüdavate elektriautode varustuse hulka kuulub ka eelsoojendi või soojuspump, mis võimaldab soovitud ajaks auto ilma akut kulutamata sõiduks valmis soojendada.

Oluline uuendus on võimalus laadijat soodsa kuumaksega rentida, mis tähendab, et ühe korraga tuleb käia välja ainult paigaldustasu ning nutikas laadija, sellega seotud mobiilirakendus ja hooldus on kõik ühe kuutasu sees.

Hoolimata laadimise muutumisest kättesaadavamaks kui kunagi varem, kipub kõige suurem takistus olema autode hind ja ülalpidamiskulu. Enefit Volti arvutused näitavad, et kui aastane läbisõit elektriautoga on üle 20 000 kilomeetriga, on see madalama kütuse ehk elektri hinna ning oluliselt väiksemate hoolduskulude tõttu mõistlik juba täna. Iseäranis juhul, kui saab kasutada elektriauto ostutoetust, mida Eesti riik on lubanud jätkata. Samal ajal on elektri- ja sisepõlemismootoriga sõidukite hinnad ühtlustumas.

„Kui aastal 2015 oli elektri- ja sisepõlemismootoriga auto hinnavahe 55%, siis 2019. aastal juba 32% ning kui seda jada edasi vaadata, siis mõne aasta jooksul hinnad võrdsustuvad,“ lausus Pärna. „Elektriautod on tulnud, et jääda, mida näitab kas või asjaolu, et kõik autotootjad teevad miljarditesse ulatuvaid investeeringuid oma tootmisvõimekuse suurendamiseks ning mudelivalik kasvab igal aastal kümnete kui mitte sadade autode võrra.“

Ettevõtted aitavad avalikku laadimisvõrku suurendada

Pärna kinnitusel on elektriautode ostjate tagasiside seni olnud ainult positiivne. Suurimat kiitust pälvivad vaikne ja mõnus sõiduelamus ning dünaamika.

„Elektriauto pöördemoment on selline, et ükski sisepõlemismootoriga auto ei konkureeri nende kõrval,“ sõnas Pärna. „Eraldi tuleb välja tuua ka hoolduskulud. Norras, kus on elektriautode müügi ja ekspluatatsiooni kõige suuremad kogemused, on tõsine probleem teeninduse töötajatega, sest järelmüügi käibed on kukkunud 50%. Autokasutaja jaoks tähendab see, et elektriautot on hoolduse mõttes rohkem kui poole odavam üleval pidada. Õli pole vaja vahetada, isegi piduriklotsid kuluvad vähem, kuna elektrimootor pidurdab ise efektiivselt.“

Avaliku laadimise võrk on Eestis viimaste aastate jooksul jõudsalt arenenud. Ainuüksi Enefit Volti võrku kuulub ligi 190 laadijat, kuid olulise panuse nende kättesaadavusse saavad anda ka ettevõtted. Näiteks Audi on lisaks enda demoautode laadimiseks soetatud kiirlaadijale paigaldanud Tallinnas Rocca al Mares asuva salongi kliendiparklasse kaks nelja laadimiskaabliga 22kW poolkiiret laadijat. Järgmise sammuna plaanitakse paigaldada ka ülikiirlaadija, mida saaksid kasutada nii Audi kliendid kui kõik teised elektriautode omanikud Enefit Volt võrgus.

Allikas: www.audi-mediacenter.com