Eksperdid saavad sõna: tulevik toob fookuse jagatud mobiilsusele ja laadimisvõimalustele kortermajades
Puhta transpordi võidukäik on vääramatu, kuid on selge, et heitmevaba liikluseni jõudmine on maraton mitte 100 meetri sprint. Enefit Volt uuris oma valdkonna ekspertidelt, millised on lähiaastate trendid ja väljakutsed. Esimesena saavad sõna kogenud elektriauto kasutajad Holger Haljand ning Jaan Juurikas.
Holger Haljand: lähiaastad toovad mikro ja jagatud mobiilsuse võidukägu
Telia ärikliendi üksuse direktor
Transpordis oleme jõudnud huvitavasse olukorda, kus vana, fossiilkütustel toimiv sisepõlemismootorite ajastu sätib end vaikselt tagaplaanile, ent taastuvenergial põhinev mobiilsus alles otsib oma läbilööki. Selle soodustamisel on oluline roll tööandjatel, kes saavad märkimisväärselt mõjutada oma inimeste tarbimisharjumusi keskkonnasõbralikumas suunas.
Telia annab lähiaastail olulise panuse sellesse, et elektriautode arv Eestis kasvaks. Ainuüksi meie tehnikute autopargis on sadakond sõidukit. Neist üle 20 oleme vahetanud elektriliste vastu ja iga olemasoleva sisepõlemismootoriga auto liisinguperioodi lõppedes vahetame selle särtsusõiduki vastu välja ehk elektriautode müügi tõusu on lihtne prognoosida.
Inimeste puhul, kellele on töösõitude katmiseks ette nähtud isikliku auto kompensatsioon, on eelisolukorras need, kes kasutavad enda elektriautot. Lisaks on meil töösõitudeks ühiskasutuses elektriautod, mida töötajad saavad Telialt ka isiklikuks tarbeks, näiteks nädalavahetuseks rentida. See võimalus on ajendanud paljusid töötajaid oma isikliku auto müüma, sest töölkäimiseks saab soodsatel tingimustel kasutada ka Bolti elektritõukerattaid.
Nii jõuab üha suurem hulk Telia töötajaid küsimuseni, miks omada autot, kui seda saab vajadusel rentida tööandjalt? Ja miks üldse sõita neljal rattal, kui saab liikuda elektritõukerattaga?
Elektriautode ja jagamismajanduse soodustamine toob lähiaastail loodetavasti elektriautode osakaalu kasvu, sest tänu tööandjatele saavad need inimestele tuttavaks ja muutuvad soodsamaks. Lisaks pakub Telia nagu mitmed teised võimalust isiklikku elektriautot ettevõtte parklas tasuta ja roheliselt laadida. Teisalt võiks autode koguarv vaikselt vähenema hakata, sest isiklikku autot pole kümnetele tuhandetele eeskätt linnas elavatele inimestel lihtsalt enam praegusel kujul vaja. Puhas transport on oluline komponent muutmaks Telia 2030. aastaks CO2- ja prügivabaks ja anda samal ajal panus vähendada meie keskkonnajälge üldiselt.
Jaan Juurikas: avaliku kiirlaadimisvõrgustiku asemel saavad väljakutseks kortermajad
The EV Universe elektriautode infokogu looja
Täiselektriliste autode arv maailmas (siinkohal ei arvestata hübriide) on viimase kahe aastaga peaaegu kahekordistunud, kuue aasta vaates lausa kuuekordistunud (BNEF). Kui 2020. aastal müüdi maailmas ligi 2,3 miljonit elektriautot, siis 2021. aasta tulemusteks ootame ligi 4,4 miljonit. See tähendaks ligi 7% osakaalu kogu maailma automüügist. Praeguseks on juba teada, et Hiinas oli puhtalt elektri jõul liikuvate autode turuosa 2021. aastal 10,5% ning Lääne-Euroopas 11,2%. USA kui maailma suuruselt kolmas automüügiturg hakkab 2022. aastal Euroopa ja Aasiaga vahet tasa tegema.
Kui USA plaanib elektriautode ostutoetusi kasvatada, siis Hiina vähendada. Tavapärase laadimisinfrastruktuuri asemel panustab sealne valitsus suuresti akuvahetuste tehnoloogiale. Valitsuse toel on juba loodud pilootprogramme ja ostutoetuse tingimused seotud elektriautodega, mille akud on vahetatavad.
Akuvahetuse pioneer NIO võimaldab Hiina autoomanikel vahetada aku selleks ettenähtud „jaamas“ keskmiselt vaid viie minutiga. Senini on vahetusi tehtud juba neli miljonit korda ja hiljuti alustati samaga ka Norras. Jaanuaris tuli sarnase tehnoloogiaga välja ka maailma suurim akutootja CATL, kes lubab vahetuse saavutada vaid minutiga.
2021. aastal oli maailmas saadaval 362 elektriauto mudelit. Ka see number mitmekordistub lähiaastail. Mullu nägime ka ennenägematut hulka teateid tulevikus rajatavatest akutehastest, mis peaksid käivituma vahemikus 2024-2025. Kui viimase aastakümne jooksul on liitium-ioon akude hinnad langenud kokku 88%, siis nüüd võib mahu kasvamine tuua kaasa hoopis akude hinna suurenemise, kuna toormenõudlus ületab pakkumist. Akude ringmajandus kogub hoogu rohkem kui kunagi varem tänu mahu ning toormehindade tõusule ning suured investeeringud liiguvad just sinna. On selge, et elektriautode akud pole enam jääde, vaid vara.
Laadimise osas hakkab arenenud riikides kiirlaadimisvõrgustiku muna-kana probleem lahenema, kuid nagu Eestiski, jääb väljakutseks laadimine kortermajas. Õppida saame siin näiteks Norralt, kus prognoositakse, et juba sel aastal võib seal mõnel kuul tekkida olukord, kus 100% müüdud autodest on elektrilised. 2021. aasta turuosaks sai 64,5%, lisaks hübriidid. Muide, palju furoori tekitanud fossiilkütuseid kasutavate autode müügikeeld hakkab seal kehtima alles aastal 2025.
Eestis on uute elektriautode osakaal umbes 3% juures kõikidest müüdavatest sõiduautodest. 2022. aasta potentsiaali on aga keeruline hinnata, ehkki mudelite arv on eesrindlik: 48. Takistusteks on saadavus ja elektrihind, mis kindlasti osa huvilistest ära ehmatab. Uued ja nutikad lahendused aitavad õnneks viimast muret leevendada.
Artikkel „Elektriautod aastal 2022“ ilmus esimest korda blogis evuniverse.io