Elektriauto laadimislahendus koju

Uurime lähemalt, millised on elektriauto koduse laadimislahenduse eelised ja miks kvaliteetne elektriauto laadimislahendus on midagi enamat kui lihtsalt laadija.

Koduse laadimislahenduse eelised

Koduse laadimisjaama omamisel on mitmeid eeliseid. See pakub enneolematut mugavust. Sa ei pea enam kunagi avalikest laadimisjaamadest sõltuma ega tundma muret sõiduulatuse pärast, sest saad iga päeva alustada täielikult laetud akuga. Kodulaadijaga tuleb sõiduk ööseks lihtsalt vooluvõrku ühendada ja ärgates on see kohe valmis teele asuma.

Lisaks säästab elektriauto eralaadija nii aega kui ka raha. Enam ei ole vaja keset kiiret päeva teha kõrvalepõikeid laadimisjaama ega kulutada raha ülikiire avaliku laadimise peale. Kodulaadijaga saad nautida nii kodus laadimise mugavust kui ka pikaajalist kokkuhoidu kütusekuludelt. Nimelt võimaldab kodune laadimislahendus ära kasutada madalamaid elektrihindu koormusevälisel ajal, vähendades märkimisväärselt sinu sõidukulusid.

Kolm teemat, mida uurida enne kodulaadija ostmist

Vaba võimsus

Enne elektriautode laadimismaailma sukeldumist on mõistlik kaaluda mitmeid olulisi tegureid. Esiteks tuleb kindlaks teha, et sinu kodu elektrisüsteem saab lisakoormusega hakkama. Kui sa ei tea oma elektrivõimsust, saad selle kohta teavet Elektrilevilt (Avaleht – Elektrilevi) või võta võimsuse hindamiseks ühendust kutselise elektrikuga.

Selleks, et 22 kW vahelduvvoolu (AC) laadijaga täiskiirusel laadida, on vaja 32 A voolu, ning 11 kW laadija puhul 16 A voolu.

Dünaamiline koormuse juhtimine

Kõigi Enefit Volti pakutavate lahenduste juurde kuulub ka võimalus paigaldada dünaamilise koormuse juhtimise ehk DLM-seade, mis aitab vähendada elektrisüsteemi uuendamisega seotud investeeringute vajadust.

See nutikas seade reguleerib elektriauto laadimisvõimsust vastavalt sinu kodu reaalajas energiatarbimisele. Kui tarbimine on madal, suurendab laadija laadimisvõimsust. Õhtuse tipptunni ajal võid laadija rahulikult vooluvõrku jätta ega pea muretsema elektripuuduse ega -katkestuse pärast. See on justkui sinu isiklik boksimeeskond, mis optimeerib laadimiskogemust ja hoiab sind teel sõltumata sinu kodu energiavajadusest.

Kortermajadele kehtib DLM-seadmete puhul sama loogika, seejuures on veelgi olulisem, et kõik autod oleksid ühendatud sama laadimisplatvormiga ja nende võimsus oleks automaatselt reguleeritud. Enefit Voltis kutsume seda laadimisvalmiduseks ja kui kaalud laadimislahenduse paigaldamist oma korteri lähedale, soovitame just sellest alustada. Lisateavet ja konsultatsiooni küsi siit: Laadimisvalmidus – Enefit VOLT

Auto laadimisvõimekus

Lisaks on oluline mõista oma elektriauto laadimiskiirust ja ühilduvust eri laadimisvõimalustega. Elektriautode laadimisvõimekus varieerub, mistõttu on oluline mõista oma auto laadimisnõudeid, et osata optimaalse jõudluse tagamiseks valida õige kodulaadija.

Kui sinu sissesõiduteele on pargitud elegantne Mercedes-Benz EQT 200, võimas Polestar 4 Long Range või keskkonnasõbralik Renault Zoe, siis need võimsad masinad tulevad toime ka 22 kW AC laadimisvõimsusega. Asja võlu seisneb aga selles, et keskmise elektriauto puhul, mis tarbib 20 kWh 100 km kohta, on võimalik 22 kW AC laadija (nt Autel AC MaxiCharger 22 kW) abil vaid ühe tunniga lisada 100 km sõiduulatust. Sinu käsutuses on justkui superlaadija, mis sinu seiklustele hoogu annab.

22 kW kiirlaadijaga saad oma autot laadida ajal, mil elektrihind on kõige madalam. Selleks tuleb leida päeva kõige soodsamad paar tundi, mil elektrihinnad on minimaalsed. See on tõeline pöördepunkt elektriautode laadimises. Saad nautida kodus laadimise mugavust ja samal ajal säästa laadimiselt märkimisväärse summa. Kes ütles, et elektriauto omamine ei saa olla kulutõhus?

Kuigi praegu on saadaval rohkem automudeleid, mille laadimisvõimsus on väiksem kui 22 kW AC, siis on oluline meeles pidada, et ostad laadija vähemalt kümneks aastaks ehk perioodiks, mille jooksul sa tõenäoliselt oma elektriauto mingil hetkel välja vahetad.

Selle lingi alt leiad asjaliku elektriautode vahelduvvoolu laadijate laadimisvõimsuste võrdlustabeli. Siiski soovitame sul oma auto üksikasju ise kontrollida.

Koduse laadimislahenduse valimine

Elektriauto kodulaadija valimisel mängivad olulist rolli mitmed tegurid. Kui soovid oma vajadustele vastavat kodust laadimisjaama, siis ei ole küsimus ainult õige laadija valimises, vaid arvestada tuleb ka muuga. Laadimisvalmidus Nagu eespool öeldud, tuleb kindlaks teha majapidamise vaba võimsus või esitada päring kortermaja laadimisvalmiduse kohta. Uuri, mitu amprit vaba voolu sul laadimiseks on ja milliseid investeeringuid on vaja teha kas võimsuse suurendamiseks või laadimisvalmiduse loomiseks.

Kui sul on laadimisvalmidus juba olemas, siis arvesta sellega, et saad tellida ainult süsteemiga ühilduva laadimislahenduse. Kui laadijad ei ole sama platvormiga ühendatud, siis süsteem ei tööta.

Dünaamiline koormuse juhtimine

Kas on võimalik, et laadija vajab rohkem elektrit, kui on saadaval? Siinkohal tasuks mõelda just tipptarbimisele õhtustel tundidel. Kui laadija vajab tõepoolest rohkem elektrit, on sul võimalik piirata laadija vastuvõetava energia hulka laadija seadetest. Seeläbi aeglustad aga ka laadimiskiirust.

Targem on ühendada oma laadija DLM-seadmega, mis juhib energiatarbimist sinu eest. Selleks on vaja DML-seadmega ühilduvat laadijat ja kogenud spetsialisti, kes seadme paigaldab.

Laadimiskiirus

Oma laadimisvajaduste määramisel võta arvesse igapäevaseid sõiduharjumusi ja auto energiatarbimist. Lihtsamalt öeldes – mida rohkem sõidad, seda rohkem pead autot laadima ja seda rohkem on vaja optimeerida. Laadimislahenduse otsimisel on see aga positiivne aspekt. Meie uuringute tulemused näitavad, et elektriautode juhid, kes sõidavad kõige rohkem, on elektriauto omamise üle kõige õnnelikumad.

Seega, kui pead autot tihti laadima, siis eelista laadijaid, mis suudavad pakkuda sinu autole kõrgeimat vahelduvvoolu laadimiskiirust. Ühest küljest on see mugavuse küsimus, kuna nii võid kindel olla, et alustad oma päeva täielikult laetud akuga. Teisest küljest optimeerid laadimist soodsaimatele tundidele ja lõikad nutikast laadimisest tõelist kasu.

Nutikas laadimisrakendus

Lihtsustatult öeldes tähendab nutikas laadimine laadimise ajastamist parimatele tundidele. Seda on võimalik automaatselt teha Enefit Volt Home rakendusega (App Store / Play Store), mis aitab hõlpsasti leida parima aja laadimiseks. Pead seadistama vaid järgmised kaks asja: millal sa autot vajad ja kui palju sa soovid laadida.

Näiteks võid laadija ühendada ja määrata, et vajad autot kell 8 hommikul ja soovid, et selleks ajaks oleks aku 90% laetud. Enefit Volt Home’i rakendus mõõdab, kui palju ja millisel kiirusel on vaja laadida, ning seejärel valib Nord Pooli börsihindade põhjal parima aja laadimiseks.

Eesti, Läti ja Leedu on koos mitme teise riigiga osa Nord Pooli elektribörsist. Kuna uued börsihinnad avaldatakse iga päev, siis sünkroonib ja värskendab Enefit Volt Home’i rakendus nutika laadimise algoritmi automaatselt uute hindadega.

Internetiühendus

Nutika laadimise kasutamiseks peab laadijal olema internetiühendus. Lisaks võimaldab see laadija väliseiret ja võimalike probleemide kauglahendamist. Laadija ühenduvuse probleemide korral võib laadimisgraafikus tekkida katkestusi ja halvimal juhul võib sind hommikul ees oodata halb üllatus, kui aku ei ole piisaval määral laetud.

Oleme Enefit Voltis leidnud, et 4G-ühendusega laadijatel esineb kõige vähem ühendusprobleeme, mistõttu oleme WiFi laadijad tavapakkumiste seast eemaldanud. Siseparklate puhul paigaldame parima kvaliteedi pakkumiseks tavaliselt LAN-ühenduse. Mõlemal juhul pakume oma laadimislahendustega tasuta andmesideühendust.

Turvaline paigaldus

On oluline, et laadija paigaldaks elektriautode valdkonnas kogenud elektrik, kes tunneb elektriautode laadimise kõiki nüansse.

Enefit Volti kodulaadija paigaldamisel lisame juurde ka moodulkaitselülitid (MCB) ja rikkevoolukaitselülitid (RCCB), et tagada süsteemi ohutus. Samuti seadistame laadija meie platvormil, et kontrollida tõrkeotsingute vajadust ja süsteemi töökorda.

Oluline on vastata ka järgmistele küsimustele:

  • kuhu soovid laadija paigaldada,
  • kui kaugel on laadija elektrikilbist,
  • kui palju on elektrikilbis ruumi, et tagada sujuv paigalduskogemus.

Enefit Volti laadimisspetsialistid võivad sinuga kõik peamised küsimused läbi käia, et paigaldusel üllatusi vältida.

Vastupidavus

Laadijad peavad vastu pidama sagedasele ja intensiivsele kasutusele pika aja jooksul, seega on oluline, et need oleksid loodud kestma. Meie tehnoloogiameeskond tegi laadijate portfelli loomisel põhjalikku uurimistööd, mille puhul vastupidavus oli üks peamistest otsustavatest teguritest.

Elinta laadijad on tugeva konstruktsiooniga ja varustatud kvaliteetsete tööstuslike komponentidega, et tagada laadijate ohutus ja jõudlus. Need sobivad nii sise- kui ka välisrajatistele ja on loodud vastu pidama karmidele keskkonnaoludele, andes sulle meelerahu pikkadeks aastateks.

Igakuised laadimisaruanded

Kui pead sõidukulude kohta aru andma, on see tänu igakuistele laadimisaruannetele väga sujuv. Kui see on sinu jaoks oluline, otsi lahendusi, mis sisaldavad igakuiseid laadimisaruandeid.

Juurdepääsukontroll

Veel üks tegur, mis on osa elektriautojuhtide jaoks oluline, on võimalus piirata juurdepääsu laadijale ja võimalus juurdepääsu hõlpsasti sõpradele või pereliikmetele jagada. Enefit Volti laadimislahenduste puhul saad seda teha lihtsalt mobiilirakenduse kaudu või tellida regulaarselt laadijat kasutavatele inimestele RFID-laadimiskaardid.

Garantii ja hooldus

Kui midagi läheb valesti, on oluline, et sul oleks koht, kuhu pöörduda. Meie kogemuse kohaselt ei tule seda Elinta ja Auteli vahelduvvoolu laadijatega sageli ette. Kui see aga siiski juhtub, on sul vaja kuhugi pöörduda. Vali usaldusväärne teenuseosutaja, kelle peale võid alati kindel olla.

Omalt poolt saad regulaarselt puhastada laadimiskaablit ja pistikut, vältimaks tolmu või mustuse kogunemist, ning hoida laadimisala takistustest ja ohtudest vaba.

Klienditugi

Veel üks hea põhjus, miks vajad laadimislahenduse jaoks usaldusväärset teenuseosutajat, on võimalus vajaduse korral klienditoega ühendust võtta. Küsimusi ja probleeme võib ikka ette tulla ja on hea, kui sul on võimalus abi saamiseks hõlpsasti kellegi poole pöörduda. Terviklik kodu energiasüsteem

Energiatootjana töötame ka selle nimel, et luua sünergia elektripaketi, päikesepaneelide, salvestite, paindlike energiaturgude ja sinu elektriauto laadimise vahel (sh V2G ehk kahesuunaline laadimine). Meie eesmärk on muuta keeruline lihtsaks ja sinu energiasüsteemi sujuvalt optimeerida, et automaatselt sinu kulusid ja keskkonnajälge vähendada.

Kui oled paigaldamas laadimislahendust pikemaks ajaks ja terviksüsteem pakub sulle huvi, leia lahendusepakkuja, kes suudab sulle seda sünergiat ja uuenduslikkust võimaluse korral pakkuda.

Õige kodulaadija valimine: strateegiline investeering jätkusuutlikku tulevikku

Kokkuvõttes tuleks kodusesse elektriauto laadimislahendusse suhtuda tulevikku vaatavalt. Tulevikukindlasse laadimislahendusse investeerimine ei taga ühilduvust mitte ainult sinu praeguse elektriautoga, vaid kindlustab sulle edu ka tehnoloogia arenedes. Valides lahenduse, mis ühildub sujuvalt sinu kodu ja sõidukiga, saad optimeerida energiakasutust ja vähendada pikaajalisi kulutusi. Võttes arvesse kõiki artiklis esile toodud tegureid, saad teha teadliku otsuse, mis vastab nii sinu praegustele vajadustele kui ka elektripõhise liikuvuse valdkonnas toimuvale edaspidisele arengule.

Lõpuks on kodune elektriauto laadimislahendus midagi enamat kui lihtsalt mugavus – see on strateegiline investeering sinu jätkusuutlikku tulevikku. Seades esikohale ühilduvuse, pikaajalise kulude kokkuhoiu ja tervikliku integreerimise, saad täielikult ära kasutada elektriauto omamise eeliseid, andes samal ajal panuse tõhusama ja keskkonnasõbralikuma energiamaastiku loomisse. Kuna elektriautode turg jätkab laienemist ja uuendustegevust, siis loob õige laadimislahenduse valik täna eeldused sujuvaks, kulutõhusaks ja jätkusuutlikuks homseks.