Eesti suurimaks elektriautode kiirlaadimispunktiks: Ülemiste keskuse ja Enefiti ühine sõit roheteekonnal
Elektriautode ja nende laadimisjaamade arv suureneb Eestis jõudsalt iga aastaga. Jätkuvalt on aga inimesi, kes pole elektriauto roolis istunud. Ülemiste keskuse juht Guido Pärnits andis sõrme roheteekonnale, proovides järele paaripäevase sõidu Beastilt renditud Teslaga. Järgnevalt jagabki ta muljeid oma sõiduelamusest ning koostöökogemusest Enefitiga.
2019. aasta suvel sai Ülemiste keskus Enefitiga koostöös esimesed kolm elektriautode laadijat. Tänaseks on laadimispark väga palju suurenenud, võimaldades korraga laadida 20 elektriautot. Miks on teie keskuse jaoks oluline pakkuda klientidele laadimisvõimalust?
Tänapäeva kaubanduskeskuste eesmärk pole ainult kaupa müüa, vaid ka teenuseid pakkuda. Nii nagu meil on aastaid olnud õmblusteenus ja autopesula, nii on ka laadimispunktid ja bensiinijaam. Need on üks osa suurest teenuste paketist, mida me tahame pakkuda oma klientidele parimal võimalikul moel ja võimalikult laias mahus.
Nagu Enefit, soovime ka meie pakkuda teenust seal, kus inimesed nagunii käivad oma igapäevatoimetusi ajamas. Elektriauto omanik tõenäoliselt ei tule siia spetsiaalselt laadimise pärast, vaid ta saab selle ära teha keskuse külastamise ajal.
Kes kõige rohkem Ülemiste keskuses autot laadimas käivad?
Arvan, et ehk käivad siin rohkem laadimas kortermajade inimesed. Eramajas on oma maa ja piisavalt ruumi. Mul on mitmed sõbrad pannud omale koju elektriauto laadija – see on mugav ja töötab kenasti. Kui sa elad kortermajas, siis on auto laadimine kodu juures oluliselt keerulisem, kui just ei ole oma kindlat parkimiskohta ja selle juures laadijat.
Logistiliselt on Ülemiste keskus hea koha peal ka kaugemat tulijatele. Näiteks inimene tuleb elektriautoga Tartust ja jätab ta siia kolmeks-neljaks tunniks laadima, kui keskuse peal või kesklinnas omi asju ajab.
Kas Ülemiste keskuses on piisavalt laadijaid?
Ma hakkasin ise ka selle peale mõtlema, et meil on nüüd 20 laadimiskohta, aga juba praegu tundub see vähe. Ehk tõesti peaks neid rohkem olema! Käisin just esimest korda elektriautoga paaripäevasel testsõidul – olen muidu bensiiniauto omanik. Tagasi tulles, enne auto tagasi andmist proovisin ka keskuses ta laadima panna. Selle aja jooksul tuli päris palju autosid, kes laadimisvõimalust otsisid ning pididki otsa ringi keerama ja teise koha leidma.
Seega ma näen, et nõudlus on sellises avalikus ja käidavas kohas täiesti olemas. Ülemiste on linna sisse tulevate teede ristumispunktis ja laadida soovivaid kliente jagub. Kui Enefit tuleb meilt täna küsima, et kas paneks veel viis tükki siia, siis pigem jah, me leiame selle võimaluse.
Mainisid, et käisid esimest korda elektriautoga sõitmist katsetamas. Millised olid kõige suuremad hirmud?
Proovisõitu tegin Teslaga ning selle sõiduulatus täislaetud akuga oli piisav, et ei olnud vaja sõidu kestel laadida. Ometigi mõtlesin esimese asjana sellele, et kui vaja, siis kus ma laadida saan, kas laadimiskohas mõni pistik ikka on vaba ja kui kiiresti ma piisava koguse laetud saan. Ma arvan, et need, kes igapäevaselt elektriautot kasutavad, selle üle isegi ei nurise, sest nad on uue laadimisvajadusega juba harjunud ja tunnevad ka paremini laadimisvõrgustikku.
Minnes vedelkütusel sõitvalt autolt üle elektrilisele, siis paratamatult peavad juhid oma tankimisharjumusi muutma. Bensiinijaamad on iga nurga peal, aga elektriauto laadimispunkte peab otsima, eriti uus elektriauto kasutaja. Samas taristu on siiski kõvasti arenenud viimastel aastatel ja laadimisvõimalusi leidub piisavalt.
See mõte käis ka korraks peast läbi, et aga kui tee peale jään tühja akuga, kas siis autoabi tuleb ja laeb mulle natuke elektrit juurde, et järgmise laadijani jõuda, või pukseerib auto ära? Õnneks sellele küsimusele ma ei pidanud oma reisil vastust otsima.
Sul küll ei olnud vaja autot laadida, aga kas siiski proovisid?
Jah, selleks, et siiski laadimise kogemus saada, tulin enne auto tagastamist Ülemiste parklasse laadima. Vaatasin, kuidas pistik autoga ühendada ja kuidas üldiselt see protsess käib. Eks taipamine võttis natuke aega, kuna mul ei ole see tegevus lihasmälus. Hakkama sain!
Minu jaoks on vast kõige suurem miinus elektriauto puhul laadimise aeglus. Vaatasin, et mul läheb auto täitsa täis laadimiseks poolteist tundi. Spetsiaalselt laadimise pärast ei jõuaks ma laadimisjaama juures nii kaua istuda, kuid kui samal ajal on muid asjatoimetusi, siis las ta laeb seal seni. Võimalik, et tavaliselt elektriauto omanikud ei laegi päris täis ja ei sõida päris tühjaks oma autoakusid, vaid laevadki natukese haaval, kuniks poeskäik tehtud.
Mis oli erinev võrreldes oma igapäevase autoga?
Teslaga sõitmine oli muidugi modernne kogemus – nuppe on vähe, ekraan hea, suur, millelt navigatsiooni jälgida. Meelelahutuslik oli küll. Ka auto suurus oli minu jaoks igapäevasest erinev – kui oled maasturiga harjunud, siis Teslasse istuda ja sealt pärast välja saada on ikka veidi pusimist. Gaasipedaal tundus Teslal üllatavalt raske. Siiski – oma silm on kuningas! See Enefiti logodega Beasti Tesla on kõigile soovijatele Ülemiste parklast rentimiseks kättesaadav, nii et tasub ära proovida!
Kas järgmise autona ostad elektriauto?
Mina elektriautot seetõttu ei osta, et olen jõudnud sellesse ikka, kus mul on mugavam suure autoga ja minu jaoks on elektriautod pigem väikesed. Kui reisile minnes on vaja kohapeal auto rentida, siis pole hullu, kuid igapäevasõitudes tunnen end suures autos mugavamalt.
Kui palju pöörad oma igapäevases tarbimises tähelepanu rohelisele maailmavaatele?
Ma ei pruugi oma igapäevaharjumustes sellele liiga palju mõelda, kui roheline see on, kuid igal juhul olen nõus maksma elektri- või prügiarvele juurde, et taastuvenergia tootmist ja keskkonnahoidu toetada. Peaksin üle vaatama, kas mul kodus on roheline elektripakett. Aga tean, et Ülemiste keskusel on küll.
Me isegi ei kaalu selle pealt kulude kokkuhoidu, et taastuvenergia komponendi pealt vähem maksta. Ülemiste keskus toetab igati rohelist mõtteviisi ja taastuvenergiast toodetud elektri ostmine on üks asi, mida selle heaks ära teha saame. Kõik kasumit teenivad ettevõtted peaksid võtma vastutuse kestlikusse tulevikku panustamise eest ning taastuvenergia kasutamine on üks vähimatest asjadest, mida nad selle heaks teha saavad.