Kuidas sõita elektriautoga külma ilma ja libedusega
Olgu inimesed elanud kaua tahes, talv kipub saabuma ikkagi ootamatult. Et ka elektriauto kasutajana vältimatuks valmis olla, panime kokku mõned näpunäited, kuidas karge hooajaga paremini toime tulla.
Liiklusõnnetuste kõrgaeg Eestis on küll südasuvi, ent ka aasta külmematel kuudel tasub olla valvas. Talve tulekuga tekib esimene libedus ning inimesed ei ole suutelised oma sõiduvõtteid kiiresti muutma.
Lisaks suurematele riskidele liikluses, mõjutab külm ilm ka elektriautode jõudlust. Vanemate elektriautode puhul võib läbisõit temperatuuride kukkudes 4 kraadi ringi langeda kuni 40%. Arvestades, et enamike uuemate autode sõiduulatus ületab 200 kilomeetrit ja keskmised igapäevased sõidud ei ületa enamasti 50 kilomeetrit, ei tohiks selles valguses probleeme tekkida.
Kui kasutad elektriautot ja laed kodus, on lihtsate harjumustega võimalik talvine liiklemine muuta enda jaoks turvalisemaks ja mugavamaks.
Hoia aku soojas
Külma ilmaga peavad elektriautode akud tegema rohkem tööd, mis tähendab, et krõbedamate ilmade puhul tühjenevad need kiiremini. Kui käivitad oma auto pärast pikka ja karget ööd, kasutab aku enda soojendamiseks tavapärasest rohkem energiat, mis jätab vähem ressurssi sõitmiseks.
Ühenda oma elektriauto laadijaga võimalikult tihi. Kui võimalik, siis tööl, pärast tööd koju jõudes, kaubanduskeskust või kino külastades. Tehnoloogiaväljaanne Wired soovitab hoida talvel aku laetust alati vähemalt 20%. Puhasta sõiduk regulaarselt lumest ja jääst ning võimalusel pargi päikese kätte.
Pane end soojemalt riidesse
Aku säästmine on lihtsam, kui ei anna külma ilmaga elektriauto kliimaseadmele maksimaalset vatti. Mõistlik on salongi soojendada väiksema võimsusega ning kasutada istme- ja roolisoojendust. Samuti pane end natuke soojemalt riidesse. See nõuanne aitab muide säilitada ka head tervist, sest suvesoojast autost talvisesse õue astumine soodustab külmetumist!
Jälgi kiirust
Kihutamine talvel ei ole mõistlik vähemalt kahel põhjusel. Esiteks võivad sõidutingimused olla salakavalad. Teid võib katta jää, nähtavust takistada vihm, lumi või udu. Need on kõik tegurid, mis soodustavad õnnetuste juhtumist.
Teiseks sunnivad suuremad kiirused aku intensiivsemalt tööle, mis tähendab ka sõiduulatuse kiiremat vähenemist. Väldi äkilisi pidurdusi ja kiirendusi. Nagu öeldud, siis külmade ilmadega on aku säästmine eriti oluline. Üle 100 kilomeetri tunnis ei maksa kiirust tõsta ja Eesti teedel pole selleks ka väga võimalusi.
Eelsoojenda autot enne sõidu alustamist
Hea võimalus auto talvehommikuks valmis panna, on kasutada eelsoojendust. Kui auto on ühendatud laadijaga, saad alustada aku soojendamist, et sõitu alustades ei oleks see külm. See süsteem võimaldab soojendada ka auto salongi, muutes lähisõidud kargetel hommikutel meeldivamaks. Kuna autot soojendatakse laadijast tuleva vooluga, ei vähenda see sõidu alguseks aku laetust.
Enamike uuemate elektriautode puhul saab eelsoojendit seadistada ja käivitada autoga koos käiva nutirakenduse või puldiga. Lisaks on võimalik soojendi seadistada soovitud ajaks, et auto teaks igal hommikul, mis ajal sa soovid sooja autoga kodust välja sõita.
Ära viivita talverehvide allapanemisega
Eestis kestab talverehvi hooaeg oktoobrist märtsini, vähemalt. Talverehvide, st lamellide allapanekuga ei maksa oodata päevani, mil tuleb maha esimene laiem lumi ja kõigi vahetuspunktide järjekorrad ulatuvad hoobilt ülejärgmisse nädalasse. Kui ööpäevane keskmine temperatuur ei ületa seitset plusskraadi, on mõistlik lamellid alla panna.
Jälgi, et talverehv oleks heas korras, kontrolli pidevalt rehvirõhku ja puhasta velgesid, et sinna ei koguneks ratast tasakaalust välja viivat sodi. Täiendavalt saab talverehvide kohta lugeda nt siit.
Osta soojuspumbaga elektriauto
Soojuspumbad kasutavad vähem energiat kui traditsioonilised kliimaseadmed, mis muudab need talvel eriti kasulikuks. Nissan lisas sellise seadme oma elektriautodele juba aastal 2013 ja nüüdseks on need muutunud tavapäraseks. Eriti põhjamaadesse müüdavate sõidukite puhul.
Kasuta Eco-režiimi ja ära luba peeglitel kinni voltida
Talvel sõites kasuta auto eelseadistatud Eco-režiimi. Selle nimetus võib tootjati erineda, kuid eesmärk on üks: maksimeerida sõiduulatus.
Samuti jälgi, et kui su sõiduki küljepeeglid automaatselt „kokku voldivad“, siis talveks lülita see funktsioon välja. Peeglid võivad külmuda ja neid juhtiv mootor võib jäätunud peeglit sulgeda või avada püüdes puruneda.