Enefit Volti turuülevaade: Elektriautod on tulnud selleks, et jääda

Elektriautode arv on ülemaailmselt olnud pidevas tõusutrendis. Seda nii tehnoloogiliste edusammude, rohelise mõtteviisi kui üha suureneva keskkonnateadlikkuse tõttu. Möödunud aastal kasvas täiselektriliste autode müük kogu maailmas 30%. See teeb ligi 9,5 miljonit müüdud autot. Turgudest on endiselt juhtival kohal Hiina, kus müüdud täiselektriliste autode hulk moodustas kogumüügist üle poole, täpsemalt 66%.

Kui müügitulemuste osas on esirinnas Hiina, siis võrreldes aasta varasemaga oli protsentuaalne kasv suurem Euroopas. 2023. aastal müüdi Euroopas üle 2 miljoni täiselektrilise auto, mida on 28,2% rohkem kui tunamullu. See on osaliselt tingitud Euroopa Liidu pakutavatest toetusmeetmetest ja ambitsioonikatest eesmärkidest CO2 heitmete vähendamiseks, mis innustavad liikmesriike elektritranspordile üle liikuma. Teisalt on üha suurem rõhk laadimistaristu arendamisel, mis omakorda loob kindlustunnet laadijate kättesaadavuse ees.

Eestis on elektriautode turuosa väiksem, kuid kasvutrend on siiski märgatav. 2023. aastal registreeriti Eestis pea 1500 elektriautot, mis on märkimisväärne 110% tõus võrreldes varasema aastaga. Euroopale omaselt arendame laadimistaristut ka meie, et luua piisav laadimisvalmidus tulevikuks, kui elektriautosid on rohkem. Näiteks paigaldasime Enefit Voltis 2023. aasta jooksul 66 avalikku laadijat, nendest 38 näol oli tegu uuendatud laadijatega. Tänasel päeval on Enefit Volti võrgus enam kui 200 laadijat, mis teeb meid Eesti suurimaks elektriautode avalike laadimislahenduste pakkujaks.

Automarkidest on eestlaste seas populaarsed valikud Tesla, Nissan ja Audi. 2023. aastal oli just Tesla Model 3 üks müüdumaid elektriautosid Eestis. Küll aga uueneb särtsuautode mudelivalik pidevalt edasi ning uusi põnevaid lahendusi jagub ka tulevikku. Üks on kindel – roheline mõttesuund, järk-järgult arenev taristu ja täienevad mudelirivid aitavad tagada, et elektriautod on tulnud selleks, et jääda.