Enefit Volt laadimisjaama paigaldusjuhend
Tere tulemast Enefit Volti paigaldusjuhendisse! Selleks, et laadija paigaldamine ja kasutamine kulgeks ladusalt, on tarvis esmalt üht-teist teada. Käesolev juhend käsitleb olulisemaid paigaldusega seonduvaid küsimusi ning aitab sind ette valmistada nutika laadimisega alustamiseks.
Kui suur on majapidamises saadaolev koguvõimsus?
Enne laadija paigaldamist veendu, et sinu koduses elektrisüsteemis oleks laadija jaoks piisavalt vaba võimsust. Vastasel juhul ei suuda elektrisüsteem suurenenud voolukogusega toime tulla, tekib ülekoormus ja hakkavad esinema voolukatkestused. Oma tarbimiskoha peakaitsme suurust saad kontrollida Elektrilevi iseteeninduses.
Laadija vajab maksimaalse kiirusega laadimiseks järgmist voolutugevust:
11 kW - 5G4 - 16 A - 3-faasiline 11 kW laadija vajab vähemalt 5G4 kaablit ja 16 amprit (A). Sobib klientidele, kellel on 3-faasiline auto ja peakaitse 16 A.
22 kW - 5G6 - 32 A - 3-faasiline 22 kW laadija vajab vähemalt 5G6 kaablit ja 32 A. Sobib klientidele, kellel on 3-faasiline auto ja peakaitse vähemalt 32 A.
2x22 KW - 5G10 - 63 A - 3-faasiline 22kW laadija kahele autole, vajab vähemalt 5G10 kaablit ja 63 A.
Olukorras, kus elektrisüsteemis on saadaolevat voolutugevust vähem, on kaks võimalust: määrata laadijale seadistamise käigus käsitsi piirväärtus või paigaldada DLM seade. Näiteks kui tead, et laadija jaoks on saadaval võimsust maksimaalselt 25 A, saame laadija seadeid vastavalt piirata. Siinkohal tuleb arvesse võtta, et piiramine vähendab ka laadimiskiirust.
Kui tegu on kuni 32 A peakaitsme ja 22kW laadijaga, soovitame kindlasti paigaldada DLM seadme. Vastasel juhul võib elektrisüsteemis tekkida ülekoormus.
DLM seade tagab, et laadija jaoks saadaoleva voolutugevuse reguleerimine toimuks automaatselt, lähtudes majapidamise reaalajas tarbimisest. Ühtlasi saad kindel olla, et auto laeb maksimaalse võimaliku kiirusega. Lisateavet dünaamilise koormuse juhtimise kohta leiad siit.
Kuhu laadija paigaldada?
Järgmise sammuna tuleks kaardistada laadija täpne asukoht. Laadijat on võimalik paigaldada (korter)maja seina või aiaposti külge, eraldi tugipostile, garaaži või isegi abihoonesse.
Teades laadija asukohta, on lihtsam arvestada erinevate paigalduse seisukohalt vajalike materjali- ja seadmenõuetega.
Kus asub hoone elektrikilp?
Laadija paigaldamisel tasub arvesse võtta ka selle paiknevust elektrikilbi suhtes. Kuna laadija ja elektrikilbi ühendamiseks tuleb kasutada elektrikaablit, on vaja kaardistada lisaks laadijale ka kilbi asukoht ja arvestada välja marsruut kahe seadme vahel.
DLM seadme installeerimiseks on meie hinnangul parim paigaldada täiendav elektrikilp. See aitab kindlaks teha, et ruumi jaguks nii DLM seadmele kui kõigile vajalikele elektrikaitselülititele (RCB, MCB). Täiendav elektrikilp tuleb DLM seadme installeerimispaketiga kaasa.
NB! Jaotuskilp on Elektrilevi omand ja laadijat me sellega ühendada ei saa. Laadija ühendatakse hoone peakaitsmega.
Milline peaks olema kaabli marsruut ja kaugus elektrikilbist laadijani?
Laadija ja elektrikilbi vahelise marsruudi kindlaks tegemine aitab välja arvutada mitu meetrit kaablit ühenduse loomiseks kulub. Kuigi üldjuhul on seda võimalik ka silma järgi hinnata, siis kindluse mõttes on targem kogu tee kaardistada, võttes arvesse kõiki nurki, mida mööda kaabel jookseb.
Meie STANDARD ja DYNAMIC paigalduspakettides on kaasas 15 meetri ulatuses kaablimaterjali, millest peaks reeglina piisama. Juhul, kui kaablimaterjali peaks rohkem vaja minema, anna meile sellest teada ning leiame üheskoos sobiva lahenduse.
Kaabli paigaldame maapinnale. Selleks, et kaitsta seda ilmastikuolude eest, ümbritseb kaablit spetsiaalne toru.
Kas põhikilbis on kaabli jaoks vaba ruumi?
BASIC ja STANDARD paigalduspakettide puhul ei sisaldu pakkumises täiendavat elektrikilpi. Kontrolli üle, kas järgmiste elektrikaitselülitite jaoks on kilbis piisavalt ruumi:
-
Jääkvoolu kaitse – 4 moodulit
-
Kaitselüliti – 3 moodulit
Kui sa pole kindel, saada meile oma elektrikilbist foto ja aitame mahutavuse välja selgitada.
Kas ja kuidas mõjutavad laadija paigaldamist auto mark ja mudel?
Enefit Volti laadijad sobivad kõigi elektriautode laadimiseks. Selleks, et hinnata sobivaim laadija, tee kindlaks oma sõiduki maksimaalne vahelduvvoolu laadimiskiirus. Vahelduvvoolu laadimiskiirustest annab hea ülevaate Ev Specs-i võrdlustabel.
Sõltuvalt autost on laadimisvõimalused erinevad. Oma sõiduki laadimisnõuete teadmine võimaldab valida sobivaima kodulaadija ja tagada efektiivse laadimise.
Praegu on rohkem neid automudeleid, mille laadimisvõimsus on alla 22kW. Siiski on oluline meeles pidada, et soetades elektriauto laadija, jääb see sinuga vähemalt järgmiseks 10 aastaks. See on pikk aeg, mille jooksul jõuad tõenäoliselt korra oma elektriauto välja vahetada.
Kui sinu praegune elektriauto ei võimalda üle 11kW laadimist, on võimalik paigaldada ka tulevikukindlam 22kW laadija ning piirata saadaolevat võimsust 16 A-ga.