Riik teeb elektriautode ostutoetuse suurendamisega õige sammu

Riik teeb elektriautode ostutoetuse suurendamisega õige sammu

Eraisikute ja ettevõtete ootamatult suur huvi elektriautode ostutoetuse vastu näitab Eesti Energia juhatuse liikme Margus Valsi sõnul, et oleme ühiskonnana valmis tegema sammu puhtama transpordi poole ning riik käitub seda suundumust toetades vastutustundlikult.

„Fossiilkütuseid tarbivate autode asendamine rohelise energia jõul sõitvate sõidukitega on kõige tõhusam vahend meie transpordisektori Euroopa tippu kasvanud heitmete vähendamiseks,“ ütles Vals. „Eesti Energia loob avaliku ja koduse laadimise teenuste arendamisega eeldused elektriautode läbimurdeks. Just laadijate lähedus ja kättesaadavus on inimeste põhilisi hirme. Pakkudes üle Eesti kiiret ja mugavat laadimisteenust, võtame eest peamise takistuse. Muudame transpordi tõeliselt puhtaks, sest hakkame oma lahendustes pakkuma vaid rohelist energiat.“

Kui algselt plaanis riik elektriautode ostu toetada 1,2 miljoni euro ulatuses, siis nüüd kavandatakse see kasvatada 1,5 miljoni euroni. See tähendaks kokku 300 uut ja heitmevaba sõidukit Eesti teedel. Autode müügi- ja teenindusettevõtete liit aga teatas eelmisel nädalal, et sel aastal plaanitakse müüa 500 uut elektriautot. Võrdluseks, 2019. aasta lõpus oli Eestis registreeritud ligi 1300 elektriautot.

Poole tuhande elektriauto lisandumine meie teedele jätaks hinnanguliselt põletamata miljon liitrit vedelkütuseid ja õhku paiskamata mitu tuhat tonni süsinikuheitmeid. Eesti teedel ja tänavatel läbitaks umbes 14 miljonit heitmevaba kilomeetrit.

„Elektriauto ostutoetuse taotlusvooru sulgemine juba mõni tund pärast selle avamist näitab, et nii äri- kui erakliendi jaoks on sisepõlemismootoriga ja elektrisõiduki omamise hind ühtlustumas. Võttes arvesse toetussummat, siis praegu on vahe vaid 5000 eurot, ent juba lähiaastail väheneb see veelgi,“ lisas Vals. „Ostutoetus ise on aga riigi poolt märgiline samm. Ühest küljest võimaldab see lühikese ajaga tuua teedele rohkem uusi elektriautosid kui mitme viimase aasta jooksul kokku ja annab samal ajal sõnumi, et elektritransport on suund, kuhu vääramatult liigume.“

Stockholmi keskkonnainstituudi sügisel koostatud kliimaneutraalsuse saavutamise võimaluste analüüsi järgi on elektriautode kasutuselevõtt suure sihini jõudmisel kolme olulisema meetme seas. Aasta lõpus energiasektori katusorganisatiooni EurElectric avaldatud uuring aga tõi välja, et elektrifitseerimine vähendaks Euroopa Liidu CO2 emissioone 80-95%.

Eesti Energia valmistub lansseerima uuele tasemele viidud avaliku laadimise teenust, hakates pakkuma üleriigilises võrgustikus senisest kiiremat ja mugavamat laadimisteenust, lisades ühtlasi uusi laadijaid. Samal ajal valmistatakse ette nutika kodulaadimise teenust.