Haaberstis avati Eesti esimene kaht elektriautot korraga laadiv ülikiirlaadija

Skepsis elektriautodesse peegeldab suuremat probleemi

Eesti eelistatuim mootorikütuste jaemüügifirma Circle K ja suurim avalik elektriautode kiirlaadimisvõrgustik Enefit Volt avasid Circle K Haabersti teenindusjaamas Eesti esimese elektriautode ülikiirlaadija, mis võimaldab kiiresti laadida kaht sõidukit korraga.

„Nõudlus elektriautode ja nende laadimisvõimaluste vastu suureneb igapäevaselt, mistõttu soovime Circle K teenindusjaamades arendada välja ka elektriautode kiirlaadimise võrgustiku, soodustamaks kiiremat elektriautode kasutuselevõttu Eestis,“ lausus Circle K peadirektor Kai Realo. Ta usub, et lisaks riigipoolsetele toetustele elektriautode soetamisel kiirendab elektrisõidukite kasutuselevõttu laialdane ülikiirlaadijate võrgustik.

Circle K Haabersti teenindusjaama paigaldatud ülikiirlaadija maksimaalne võimsus ühe elektriauto laadimisel on 150kW, mis võimaldab sõltuvalt sõidukist 100 kilomeetri läbimiseks vajaliku koguse energiat laadida vähem kui 10 minutiga. Esimesena Eestis saab paigaldatud ülikiirlaadijaga samaaegselt laadida kahte sõidukit, kuna laadija võimaldab üheaegselt ühendada nii Euroopa kui Jaapani laadimisstandardiga elektriautod. Kahe sõiduki korraga laadimisel toimib laadija kiirlaadijana ehk 100 km läbisõitu on võimalik laadida vähem kui 25 minutiga.

Eesti Energia uue väärtusloome juhi Sten Argose sõnul lähtutakse Enefit Volt laadimisvõrgu arendamisel sellest, et laadimine oleks mugav, lähedal ja kiire igat tüüpi elektriautode jaoks. „Elektriautode mudelivalik ja kättesaadavus paraneb vähemalt sama kiiresti kui kasvab Enefit Volti kiirlaadimisvõrgustik. Anname elektriautode praegustele ja tulevastele kasutajatele kindlustunde, et soodne, kiire ja roheline laadimine on alati lähedal ning julgustame tegema valikut puhta transpordi kasuks juba praegu,“ ütles Argos.

Elektriautode ja laadimisvõrgustiku võimekus kasvab

Realo ja Argos tõid välja, et suvel Circle K Laagri teenindusjaamas avatud ülikiire laadimispunkt võeti kiiresti omaks. „Usume, et sama juhtub ka Haabersti tuiksoonel äsja avatud Eestis seni ainulaadse laadijaga. Enefit Volti erinevat tüüpi elektriautodele sobiv võrk kasvab iga kuuga, eemaldades kõik takistused keskkonnasõbraliku elektriauto valimisel,“ sõnas Argos.

Circle K peadirektor lisas, et juba paari lähiaasta perspektiivis on oodata elektriautode hüppelist kasvu, kuna kõik autotootjad investeerivad massiliselt oma autopargi elektrifitseerimisse. „Elektriautodena tuuakse turule juba ka eestlaste poolt palavalt armastatud linnamaasturid, mis on mugavad ja võimsad, kuid see-eest keskkonnasäästlikumad. Samuti on kasvanud elektrisõidukite töökindlus – juba täna suudab keskmine elektriauto sõita ühe laadimisega 300-400km ehk ühest Eesti otsast teise,“ kirjeldas Realo.

Circle K-l on üle Eesti kokku 79 teenindusjaama, kuues teenindusjaamas ka elektriautode laadijad. „Jälgime pidevalt kasvavat nõudlust elektriautode laadimise vastu. Circle K teenindusjaamades peavad saama tankida kõik meie kliendid, olenemata sellest, kas ta on valinud vedelkütusel, vedelgaasil või elektril liikuva sõiduvahendi,“ lisas Circle K peadirektor. Hetkel on elektriautode kiirlaadijad Circle K kuues teenindusjaamas: Laagris, Häädemeestel, Jõhvis Tartu ja Narva maanteel, Aravetel ja Õismäel.

Eesti suurimasse elektriautode kiirlaadimisvõrku Enefit Volt kuulub ligi 180 laadijat, millele aasta jooksul lisandub nii uusi laadimispunkte kui laadijaid. Enefit Volt võrgus saab laadida nii Euroopa (CCS) kui Jaapani (CHAdeMO) laadimisstandardiga sõidukeid, samuti kasutada universaalset Tüüp2 laadimist.