Mida teha, kui elektriauto aku tühjaks saab?

Mida teha, kui elektriauto aku tühjaks saab?

Internet on täis pilapilte sellest, kuidas Teslat või mõnd muud elektriautot laetakse diiselgeneraatoriga, sest aku on tühjaks saanud. Mida aga päriselt teha, kui särtsusõidukist särts otsa saab?

Kui sa pole kunagi elektriautot omanud, võid tunda hirmu nii mõnegi asja pärast. Kartustest küllap levinuim on ärevus sõiduulatuse pärast, lihtsamalt öeldes mure, kas akut ikka jätkub. Just see on olnud pikalt peamiseid põhjuseid, miks peljatakse elektriautot soetada, kuigi akude mahutavused on kasvanud sadade kilomeetriteni.

Volvo viis 2019. aastal Ameerika Ühendriikides läbi uuringu, milles 58% vastanutest ütles, et peamine takistus elektriauto ostmisel on hirm, et aku saab tühjaks. Kui arvestada sinna juurde, et 49% juhtidest oli mures avalike laadimisjaamade vähese kättesaadavuse pärast, siis saab kokku suure hulga potentsiaalselt uudishimulikke, ent ettevaatlikke juhte.

Inimese jaoks, kellele elektriautode maailm on uus, võib sõiduärevus, inglise keeles range anxiety, olla tõeline mure. Elektriautod on endiselt küllaltki uus nähtus, mis alles viimase paari aasta jooksul muutunud vähemasti suuremates linnades tavaliseks. Kui elektriautod silma ei hakka, ju siis pole aeg nende jaoks veel küps, võib nii mõnigi mõelda.

Tegelikult jäävad tühja akuga teele vähesed

Tegelikult areneb elektriautode tööstus tohutul kiirusel, et mitte öelda seitsme penikoorma saabastega. Kogu elektriautode arv maailmas on viimase kahe aastaga pea kahekordistunud ja kuue aastaga kümnekordistunud (BNEF). Kui 2020. aastal müüdi maailmas ligi 2,3 miljonit elektriautot, siis 2021. aasta tulemusteks ootame ligi 4,4 miljonit, mis tähendaks ligi 7% osakaalu kogu maailma automüügist, vahendab EV Universe. Akude mahutavus kasvab, mis tähendab pikemat sõiduulatust. Samuti areneb hoogsalt avalik laadimisvõrgustik.

Paar aastat tagasi Green Car Reportsi tehtud uuringu järgi ei olnud 95% elektriauto omanikel sõidu ajal kunagi aku tühjaks saanud, kus juures 77% ütles, et pärast elektriauto ostmist ei muretse nad teelejäämise pärast üldse. Suure panuse sellesse annavad elektriautod ise, olles varustatud mitmete ettevaatusabinõudega.

Kui see statistika ikkagi ei peaks andma meelerahu, räägime, mida teha juhul, kui tõepoolest juhtub ebatõenäoline ja elektriauto aku saab tühjaks.

Mis juhtub, kui aku laetus läheneb nullile?

Sa saad oma elektriauto seiskumise ohust teada oluliselt varem, kui see päriselt juhtub. Aku laetuse lähenedes nullile, pommitab auto hoiatussõnumitega, mis suunavad sind lähimasse laadimisjaama. Kõige tõenäolisemalt leiad lähima avaliku laadija Enefit Volti äpist.

Isegi, kui sul on CCS-auto, saad Tüüp 2 kaabliga kasutada meie vanemaid laadijaid. Moodsad särtsusõidukid annavad üsna täpse hinnangu, kui kaugele on järele jäänud energiaga võimalik sõita. Mõnel autol lülituvad teatud mugavusfunktsioonid ise välja, kuid sõiduulatust saad pikendada ise, sulgedes näiteks kliimaseadme ja raadio.

Kui peaksidki jääma jänni maanteel ja läheduses pole ühtki laadijat, säästab su auto nii palju energiat, et saad enne lõplikku seismajäämist sõita peatumiseks turvalisse kohta. Ent taaskord, teavitused peaksid andma sulle piisava ajapuhvri, et planeerida sõit lähima laadijani.

Mis juhtub, kui laetus jõuab 0%-ni?

Eestis ei ole kasutusel mõnes riigis proovitud laadimistaksosid ega ka elektriautosid, millele saaks rajada Hiinas arendatavaid akuvahetusjaamu. Mõni variant pääsemiseks siiski on.

Variant 1: Hea plaan Enefit Voltiga

Nagu ülal välja toodud, siis tõenäosus tänapäevase elektriautoga tühja akuga kogemata või hooletusest teele jääda on üliväike. Ainuüksi Enefit Volti avalikus võrgus on ligi 200 avalikku laadijat, neist umbes viiendik nii Euroopa (CCS) kui Jaapani (CHAdeMO) laadimisstandardile sobivad kiir- ja ülikiirlaadijad. Lisaks tihedalt üle Eesti vanemaid CHAdeMO/Tüüp 2 laadijaid, kus saab oma laadimiskaabliga vähemalt hädapärase juurde laadida. Kõige parem viis teelejäämisega toime tulla on seda ennetada ja teha hea plaan enne reisi ehk vaadata välja, kus ja millised laadijad teele jäävad. Seda saad kõige lihtsamalt teha mõistagi Enefit Volti äpis.

Variant 2: Tõelise häda korral saad abi autoabist

Üsna tõenäoliselt on su elektriauto pigem uus ehk alla 5 aasta vana. Sel juhul kehtib küllaltki tõenäoliselt sulle tasuta autoabi. Mõne tootja puhul võib garantii ja seega ka autoabi periood olla pikemgi. Hea, kui oled kursis, kust sa jänni jäädes õige numbri leiad.

Lisaks pakuvad kindlustusseltsid kaskokindlustuse paketis ööpäevaringset autoabi, mida saab kasutada ka elektriauto aku tühjenemise korral. Küll tuleks eelnevalt uurida, kas ja millised piirangud sel kaitsel võivad olla. Nt võib olla, et saad seda võimalust kasutada kindlustusperioodi jooksul piiratud arvu kordi. Ja häda korral pead helistama kindlasti õigel numbril. Aga, mitut inimest sa tead, kes oleks elektriauto aku tühjaks sõitnud kogemata?

Variant 3: Võta kaasa kodulaadija (ja Tüüp 2 kaabel)

Pikemat sõitu kavandades tasuks veenduda, et lisaks Tüüp 2 kaablile on kaasas ka nö kodulaadija, mida saab kasutada tavalisest jõupistikust. Võib juhtuda, et auto viimaste jõuvarudega ei jõua küll laadimisjaamani, ent veab välja söögikoha, hotelli või mingi muu ettevõtteni, kes on valmis „laenama“ oma jõupistikut.

Tulevik: portatiivne laadija ja akuvahetus

Üle maailma töötatakse välja erinevaid lahendusi, kuidas elektriautodega liiklemist muretumaks teha. Iduettevõtted nagu Sparkcharge ja Freewire on töötanud välja portatiivsed ülikiirlaadijad, mida saab vajadusel kiiresti viia hädasolija juurde. Küll on need liiga suured, et autosse mahutada ja ega praktilist vajadust polekski. Hiina elektriautode tootja NIO on kodumaal juba mitu aastat laiendanud akuvahetusteenust, millega aasta alguses laieneti ka Norrasse, kus oma uus mudel turule toodi.

Vali milline elektriauto tahes, Enefit Voltist saad Eestis parima laadimislahenduse. Uuri lisa!