Elektriauto laadimine kaubanduskeskuses on ainult loogiline

Kui Enefit Volt 2020. aasta alguses elektriautode avalikku laadimisteenust pakkuma hakkas, oli Arsenali keskus Tallinnas üks neist kohtadest, kuhu paigaldati uus laadimispunkt koos kiirlaadija ja poolkiirlaadijaga. Peagi kujunesid neist pealinna ühed menukaimad laadijad.

Põhja-Tallinnas endise relvatehase territooriumile rajatud moodsa kaubanduskeskuse laadimispunktis võib elektriautosid laadimas näha kohati tihemini, kui laadijaid jõude ootamas. Ühest küljest on keskus soodsas asukohas, teisalt on selles piirkonnas elektriautode liiklus keskmisest suurem.

Arsenali keskuse turundus- ja kogukonnajuht Kai Reinfeldt tõi välja, et kaubanduskeskused ei ole enam ammu vaid kohad, kuhu lihtsalt asju ostma minna, vaid pigem on neis koos kõik eluks vajalikud tooted ja teenused.

„Harva läheb inimene kaubanduskeskusesse vaid korraks ning poeskäiguga ühendatakse einestamine, juuksuri, postkontori või mõne muu teenuse kasutamine. Kuna elektriauto laadimine võtab pisut aega, on ainult loogiline, et sellised laadimiskohad on keskuste juures, kus autoomanik saab senikaua muid vajalikke toimetusi teha. Olgu selleks toidupoes käimine, suveks plätude ostmine, juuksurikülastus või kohvikus lihtsalt tassi kohvi nautimine,“ kirjeldas Reinfeldt.

Kui praegu rahuldab Arsenali keskuse ja Enefit Volti klientide vajaduse kaks 50 kW võimsusega CCS/CHAdeMO kiirlaadijat ja kahe otsikuga kuni 22 kW võimsusega poolkiire laadija, siis tulevikus pole välistatud, et laadijate arv Arsenalis tulevikus kasvab.

„Arsenali keskus ise ei plaani laadijaid arendada, kuid ühel hetkel on laadimisvõimaluste laiendamine kindlasti vajalik. Siis saab Enefit Volt meile partneriks olla,“ tõi Reinfeldt esile.

Elektriautode kasutajate jaoks laadimisvõimaluste loomine ja arendamine on Reinfeldti sõnul puhta transpordi läbimurde toetamisel oluline, kuid siiski üks osa suuremast rehkendusest. Keskus plaanib laiendada juba olemasolevaid jalgrattaparklaid ning on loonud laadimisvõimaluse ka elektrirataste kasutajatele, sest kaherattalisi liiklejaid on piirkonnas arvukalt. Kliendid on nii kahe- kui neljarattaliste laadijad hästi üles leidnud ning need aktiivsesse kasutusse võtnud.

„Oleme kaardistanud eri võimalusi, kuidas lisada roheenergiaallikaid omaenda tarbimisse ja uurime võimalusi lisada päikesepaneele keskuse katusele. Ruumi meil selleks on,“ märkis Reinfeldt. „Üks meie suurimaid rentnikke on aga Uuskasutuskeskus, kes on tõesti Eesti taaskasutusvaldkonna lipulaev. Tore on näha, et taaskasutus on meie keskuse külastajate seas au sees.“

Enefit Volt plaanib lähiaastail avalikku laadimisvõrku märkimisväärselt laiendada, kaasates sellesse nii olemasolevaid kui tulevasi partnerettevõtteid. Juhul, kui soovid, et Enefit Volt investeeriks ka sinu ärikinnistule, võta meiega ühendust.