Kas valida kiirlaadija või poolkiire laadija?

Vali Enefit VOLT kiirlaadija, kui su peatus on lühike ja soovid akut laadida kiiresti

Vali Enefit VOLT kiirlaadija, kui su peatus on lühike ja soovid akut laadida kiiresti.

Enefit VOLT kiirlaadimisvõrgustik võimaldab vajaliku hulga energiat sõidukisse talletada kiiresti või väga kiiresti. Millal aga eelistada poolkiiret laadijat ja millal kiiret, selles on küsimus?

Kert Pääbo
Enefit VOLT tootejuht

Vastus sellele küsimusele sõltub kasutada olevast ajast, ent esmalt tuleb kummutada levinud eksiarusaam. Kiirlaadija esmane eesmärk pole elektriauto aku lõpuni täis laadida, vaid laadida see kiiresti vajaliku määrani. Mida see tähendab?

Kiire käik kiire laadija, pikem käik poolkiire laadija

Aku eluea maksimeerimise eesmärgil toimub kiirlaadijas esimese ja viimase 20% laadimine aeglasemalt, selle vahele jääva 20-80% laadimine aga maksimaalsel kiirusel. Just selles vahemikus laadimist on kõige mõistlikum teha kiirlaadijas. Ja kiirlaadija on tõesti kiire.

Näiteks 40kWh mahutava akuga Nissan Leafi puhul on võimalik sellest pool ehk 20kWh ehk umbes 100 km laadida 25 minutiga. See on üks keskmise pikkusega poekülastus. 100 km on enamike linnas elavate inimeste jaoks distants, mis läbitakse kolme-nelja päevaga.

Täis akuga aga saab tavalise elektriautoga rahulikult ära sõita kõik oma argised linnasõidud ning avalikus laadijas uuesti laadida nädalavahetusel, kui kodus laadijat pole. Ka bensiini või diislit tarbivat autot ei käida ju harilikult üle päeva tankimas ehk oma autokasutusharjumusi pole tarvis muuta. Elektriautoga saab vaid nautida puhtamat, vaiksemat ja sujuvamat sõitu.

Kiirlaadijat on seega mõistlik kasutada siis, kui peatus on pigem lühike. Kino või mõne puu pikema tegevuse ajaks tasuks valida poolkiire laadija, mis teeb sama töö ära küll pikema ajaga, ent soodsama hinnaga. Näiteks Renault Zoe või Tesla S ja 20kWh puhul on laadimisaeg 55 minutit ja hind 4,4 €.

Vali Enefit VOLT poolkiire laadija, kui tead, et peatud kauem ning laadimiseks aega rohkem.

Vali Enefit VOLT poolkiire laadija, kui tead, et peatud kauem ning laadimiseks aega rohkem. Ja pea meeles Type 2 laadimisjuhe kaasa võtta!

Uutes laadijates saab laadimise äpis lõpetada distantsilt

Enefit VOLT uutes kiir- ja poolkiiretes laadijates saab laadimise nutirakenduse abil lõpetada distantsilt. Kui aku on täis või täitunud soovitud määral, saad ühe sõrmeliigutusega laadimise katkestada ning seeläbi vabastada laadija teise inimese jaoks.

Ühtlasi väldid laadimise õigeaegse lõpetamisega ajatariifi rakendumist, mis lisandub kiirlaadija puhul pärast 60 minuti (0,1 €/min) ja poolkiirlaadija puhul 180 minuti (0,05 €/min)

Nutirakenduse kaudu saab laadimise distantsilt lõpetada ka siis, kui oled seda uues Enefit VOLT laadijas alustanud RFID-kaardiga, sest äpp ja kaart on omavahel sinu mugavuse tõstmiseks seotud.

Oluline on tähele panna, et eemalt ei saa laadimist lõpetada seni ELMO laadimisvõrgustikku kuulunud laadijate puhul ning nende puhul tuleb ka laadija enda pealt vajutada lõpetamise nuppu.

Vaata, kus asub sulle lähim laadimispunkt

Leia lähim laadija