Elektriauto ülikiirlaadija. Mida sellest teadma pead?

Elektriauto ülikiirlaadija. Mida sellest teadma pead?

Enefit Volt avalikus elektriautode kiirlaadimisvõrgus saab nüüd laadida ka ülikiiresti: saja kilomeetri jagu läbisõitu vaid minutitega. Anname mõne olulise näpunäite, mida selle kasutamisel silmas pidada.

30. juuni 2020 märgib Enefit Volti jaoks ajaloolist tähist: koostöös Circle K-ga avasime Laagri teenindusjaamas esimese ühise ülikiirlaadija, millele aasta jooksul tuleb veel lisa nii Tallinnasse kui mujale Eestisse.

Ülikiirlaadija on parim siis, kui on (üli)kiire

Enefit Volt võrgus kehtib reegel: aeglasema laadimisega säästad raha, kiirema laadimisega aega. Täpselt nii on ka ülikiirlaadijaga. Kui auto akuvarud ebapiisavad ja ees pikem sõit, võid olla kindel, et saad vajaliku koguse energiat laetud kiiresti. Umbestäpselt nii kiiresti, kui oma tavapärase kohvi ja saiakesega tanklapausi planeeriksid. Mingit erilist kunsti ülikiirlaadija kasutamisel pole: alusta ja lõpeta toiming Enefit Volt äpi või RFID-kaardiga.

Kasuta ülikiirlaadijat siis, kui aku täituvus on vahemikus 20-80%

Kiirlaadimine toimub tavaliselt kaheastmeliselt, kus teatud pingeni laetakse akut püsivõimsusega ehk lihtsas keeles väga kiiresti. Teatud akupinge väärtuse saavutamisel hakkab auto pardaarvuti ülelaadimise vältimiseks laadimisvõimsust piirama, mis toimub reeglina täituvuse juures 80-85%. Aku laadimisvõimekus on suurim seega täituvuse vahemikus 20-80% ehk selles vahemikus saavutatakse enim sõidukilomeetreid laadimisminuti kohta. Elektriauto laadimist võib seega võrrelda veepudeli täitmisega: teatud piirini saad vett juurde kallata suure hooga, ent vältimaks vee üle ääre ajamist, tuleb pudelikaelani jõudes hoog maha võtta.

Iga elektriauto pole veel ülikiireks valmis

Ülikiirlaadija kasutamisel tuleb kindlasti teada oma auto võimekust. Kõige hõlpsamalt saad seda teada margiesindusest või sõiduki omaniku käsiraamatust, sest auto suurima laadimisvõimekuse määrab tootja. Üha enam uusi elektriautosid suudab vastu võtta rohkem kui seni kiireimad, 50 kW kiirlaadijad pakkunud, ent need on kindlasti CCS-laadimisstandardiga ehk kõige tõenäolisemalt Euroopa, Põhja-Ameerika või Lõuna-Korea autod. Peamiselt Jaapani tootjate kasutatav CHAdeMO maksimum on 50 kW, kuigi arenduses on juba kordi võimekamad autod.

Laadimiskiirust mõjutavad mitmed asjaolud. Näiteks temperatuur

Laadimiskiirus kujuneb laadija võimsuse ja aku laadimisvõimekuse koosmõjul. Laadimisvõimekuse määravad aku tehnilised näitajad nagu pinge ja maksimaalne laadimisvool, aku vanus ja temperatuur. Laadimiskiirus on optimaalne temperatuurivahemikus +15…+35 °C, sellest kõrgematel ja madalamatel temperatuuridel aku laadimisvõimekus väheneb.

Kasuta kiirlaadimist vaheldumisi normaallaadimisega

Kiirlaadimise kohta levib müüt, et see on auto akule kahjulikum kui aeglasem laadimine. Päris vale see polegi. Aku pikema eluea huvides soovitavad autotootjad kasutada kiirlaadimist vaheldumisi normaallaadimisega, kuid igal autotootjal on selle kohta mudelispetsiifilised soovitused, mida jagatakse lahkelt margiesindusest.

Ei maksa olla üllatunud, kui 150kW ja 161kW laadija laevad sama kiirusega

Nagu ülal märgitud, sõltub reaalne laadimiskiirus mitmest asjaolust. Enefit Volt avaliku kiirlaadimisvõrgu ülikiirlaadijad kannavad markeeringut 150+ ehk maksimaalne võimalik võimsus on 150kW või enam. Reaalselt kättesaadava laadimisvõimsuse ja koos sellega laadimiskiiruse määravad aku vastavad parameetrid, mis võib tähendada, et reaalsuses on 150kW ja 161kW laadija laadimiskiirus võrdne. Praegune ülikiirlaadija mudel toimib täisvõimsusega elektriautode puhul, mille aku pinge on 800V (näiteks Porche Taycan). Elektriautode jaoks, mis toimivad pingetasemel 375-400V, on maksimaalseks laadimiskiiruseks 60-80kW. Eelisena antud ülikiirlaadija mudeli puhul on nende tulevikuskindlus ja võimalus suurendada võimsust 320kW-ni. Sel juhul saaks ka 375-400V elektriautod 150-161kW laadimiskiirust nautida.

Ülikiirlaadija pole ainult kallite autode jaoks

Elektriautode maailm areneb tohutu kiirusega ja nii ka nende laadimisvõimekus. Nii tuleb iga aastaga turule uusi mudeleid, mis senisest võimekamad. Ka laadimise osas. Ja need pole vaid kõrgema hinnaklassi luksusmudelid, vaid nö täiesti tavalised sõiduautod. Näiteks juba turul olevatest Peugeot e-208 ja Tesla „rahvaauto“ Model 3.