Autotund: kas Eesti elektrivõrk suudab ära laadida 100 000 elektriautot?

Kümne aasta pärast sõidab Eestis erinevate prognooside järgi 50 000 kuni 100 000 autot. Hinnangute vahe on küll suur, aga võrreldes praegusega on vahe vähemalt mitmekümnekordne. Kert Pääbo Enefit Voltist ja Rasmus Armas Elektrilevist andsid Autotunnis selgitusi, kas võrk ikka peab vastu.

Autotunni elektriautosid puudutav intervjuu algab 26 minuti täitumisel, kuid enne seda räägiti põnevatest teemadest nagu ülevaatuspunktidesse tulevad lisakaamerad, maailma kalleimatest autodest ning muidugi elektritõuksidest, mis tagasi tänaval. Saatejuhid on Tarmo Tähepõld ja Martin Mets Geeniuse uudisteportaalist. Kes tervet saadet kuulata ei jõua, siis olgu toodud välja põnevamad tsitaadid.

Rasmus Armas: „Iga täiendavalt ja targalt tarbitud kilovatt-tund (kWh) on hea, sest aitab elektrihinda üldiselt alla tuua. Lähitulevikus mõjutab elektritarbimist elektriautodest enam küttesüsteemide elektrifitseerimine, mis on pikas perspektiivis nii soodsam kui rohelisem valik. Keskkonnasõbralikud lahendused nagu LED-pirnid ja päikesepaneelid aitavad samal ajal võrgukoormust alla tuua.“

Kert Pääbo: „Nii era- kui kortermajades soovitame kasutada nutikat laadimist nii laadimise aja kui koormuse juhtimise mõttes, sest see vähendab kulusid nii kliendile kui võrgule. Kortermajade puhul hindame, et ühe ööga võiks ilma eraldi liitumispunkti loomiseta laadida umbes 30 elektriautosse vähemalt 150 kilomeetri jagu sõiduulatust, mis linnasõite arvestades on enam kui piisav.“

Rasmus Armas: „Järgmise viie aasta jooksul jõuame 25 000 elektriautoni, mis lisanduvad peamiselt eramajade ja ridaelamute piirkondadesse. Kui 10 protsenti autodest vahetuks neis piirkondades elektriliste vastu, ei tekiks tipukoormuses muutusi. Läbilaskevõime väljakutse tekib siis, kui elektriautode osakaal jõuab 50 protsendini. Kortermajade piirkonnas jõuab probleem kätte varem.“

Kert Pääbo: „Avalike laadimispunktide ehitamist saame kiirenda nii, et olemasolevate aeglasemate laadijate asemele paneme kiiremad, aga rohkem aega nõudva liitumisvõimsuse tõstmise protsessi asendame salvesti paigaldamisega.“