Murrame müüti: „Elektriautod on kerged süttima“

Murrame müüti: „Elektriautod on kerged süttima“

Levinud müüdi järgi võtavad särtsuautod kergesti tuld, põhjus selle taga võib olla näiteks kahjustunud aku või vigane ühendus laadimisel. Kohe tõestame, et see jutt on ekslik. Elektriautoga sõitmine on vähemalt sama turvaline kui sisepõlemismootoriga auto kasutamine.

Otsides näiteid elektriautode turvalisusest, saame alustada oma kodumaast. Eestis on sel aastal registreeritud 176 maismaasõiduki tulekahju. Nendest kaks on olnud elektriautodega. See tähendab, et enamik põlengus olnud sõidukite näol on tegu bensiini- või diiselmootoriga autodega.

Kuivõrd Norras on maailma suurim elektriautode osakaal elaniku kohta, on seda paslik võrdlusena kasutada. Vahemikus 2016-2019 registreeriti Norras 3260 autotulekahju, millest vaid 60 ehk 1,8% oli seotud elektriautodega. Bensiini- ja diiselautod satuvad seal tulekahjusse neli korda tõenäolisemalt kui elektriautod.

Samasuguse südamerahuga nagu istume tavaautosse, võime end sättida ka elektrisõidukisse. Autod on disainitud ja ehitatud nii, et need oleksid võimalikult ohutud ning läbivad teel igapäevakasutusse põhjalikud kontrollid, et need vastaks paljudele tänapäevastele ohutusnõuetele. Teisisõnu, kui ametivõimudel poleks täit kindlust, et auto on inimesele ohutu, me sellega sõita ei saaks.

Ka tugev kokkupõrge ei põhjusta tulekahju

Enamasti on elektriauto süttinud avarii või mõne muu sõidu käigus akut kahjustanud tegevuse tõttu. Teoreetiliselt võib aku tõepoolest süttida, kui aku korpus sulab või kahjustub ning liitium puutub kokku õhuga.

Ilma õhu juurdepääsuta ei saa teatavasti leeki tekkida. Just sel põhjusel koosnevad suured akud väikestest moodulitest. Isegi kui ühes neis tekib lühis, jäävad teised sellest mõjutamata. Akut juhtiv elektroonika mõõdab pidevalt aku temperatuuri ja pinget. Kui need ületavad normväärtust, piiratakse võimsust või lülitatakse ebatavaliselt käituvad elemendid koheselt välja. Isegi kui mõni moodul süttib, on põlevat materjali vähem kui näiteks bensiinipaagi puhul.

Oluline on meeles pidada, et elektriauto aku ei asu kapoti all, vaid n-ö põrandal. Sellel on tavaautode ees mitu eelist. Madal raskuskese parandab juhitavust ja sõidukvaliteeti ja aku heaolu silmas pidades, on see üks kõige tugevamaid kohti auto kere juures. Teisisõnu tähendab see, et aku on hästi kaitstud.

Saksa autoturvalisusettevõtte Dekra viis läbi laup- ja külgkokkupõrke testid esimese põlvkonna Nissan Leafi ja Renault Zoega. Testide käigus ei süttinud ükski auto, ehkki akud said kokkupõrgetel väga tugevaid kahjustusi. Testide käigus ühendas auto enda kompuuter süsteemid lahti, minimeerides sellised ohud.

Isegi, kui elektriauto süttib, on väga harvadel juhustel puudutatud aku või elektrisüsteem. Pigem on tegemist samade põhjustega nagu bensiini- ja diiselautode puhul, kus tuli saab alguse salongi plastikdetailidest, mis on seotud valgustite, soojenduse ja muuga, mis seotud 12V akuga nagu tavalistel sisepõlemismootoriga sõidukitel.

Lühidalt: väide elektriautode tuleohtlikkusest on tõepoolest müüt, millel seost reaalsusega õigupoolest polegi. Kuigi ka elektriautod võivad teatud tingimustel süttida, siis on need olukorrad võrreldavad tavaautodes tulekahjusid põhjustavate olukordadega ja enamasti vähem ohtlikud.