Miks on elektriauto laadimine talvel aeglasem?

Miks on elektriauto laadimine talvel aeglasem?<

Talve saabudes on enamik elektriauto kasutajaid ilmselt märganud, et laadimise kiirus kiirlaadijates on võrreldes suvisemate temperatuuridega märgatavalt langenud. Miks see nii on?

Vastus sellele küsimusele on tegelikult lihtsamast lihtne: füüsika. Aku on elektriautole sama nagu bensiini- või diiselautole mootor. Seepärast tuleb teha kõik, et aku tervis oleks parim ja eluiga maksimaalne ning sõiduki kompuuter on vastavalt neile eesmärkidele programmeeritud.

Külmaga piirab laadimise kiirust tark auto ise

Külma ilmaga kahaneb laadimiskiirus just aku temperatuuri, mitte laadija tõttu. Elektriauto enda kompuuter tuvastab aku madala temperatuuri ja aeglustab selle kaitsmiseks laadimise kiirust. Nii on just laadimise alguses laadimiskiirus madal, ent protsessi käigus aku enda temperatuur kasvab ja sellega koos kerkib ka laadimise kiirus. Seepärast on soovitatav auto vähemalt 10-15 minutit nö soojaks sõita, et kiirlaadimise alustamiseks oleks aku temperatuur tõusnud, laadimine aku jaoks „tervislikum“ ja kiirus suurem.

Nagu teada, on elektriautode akude oluline komponent liitium. Täpsemalt liitiumi ioonid. Lihtsustatult öeldes liiguvad aku tühjenedes ioonid aku sees miinusmärgi juurest plussmärgi poole. Laadimise ajal toimub liikumine vastassuunaliselt. Et ioonid väga madala või kõrge temperatuuri korral liiga kiiresti ei liiguks ning seeläbi akut kahjustaks, ongi sõiduk programmeeritud laadimise kiirust vähendama. Kui tuua võrdlus igapäevaelust, siis ei tohi ju ka alajahtunud inimest kuuma sauna ajada, vaid pikka mööda soojendada.

Uued elektriauto kasutajad peaksid talve silmas pidades arvestama veel sellega, et külmade ilmadega suureneb elektriautodel energiakulu, mistõttu väheneb autode läbisõit. Peamiseks põhjuseks on vajadus salongi soojendada ja lumerohke talve puhul suureneb oluliselt ka veeretakistus, mistõttu auto kulutab liikumiseks rohkem energiat. Täpselt samadel põhjustel suureneb bensiini- või diiselmootoriga autol kütusekulu.

Neli tegurit, millest sõltub laadimise kiirus

Laadimise kiirus sõltub suurel määral neljast tegurist. Esiteks laadija võimsus ehk kui kiirelt on see konkreetne laadija võimeline voolu andma. Teiseks auto võimekus ehk kui kiirelt on konkreetne auto võimeline voolu vastu võtma. Oluline on silmas pidada, et sama autotootja sama mudeli erinevad versioonid võivad samuti erineda.

Kolmandaks aku täituvus laadimise alguses ehk kui palju on laadimise alustamisel auto akus energiat. Neljandaks juba mainitud aku temperatuur, sest aku laeb aeglasemalt kui temperatuur ei ole optimaalne. Eestis ei tundu kuumus olevat argument, kuid möödunud suvel nädalaid kestnud 30 soojakraadi ületanud leitsakud mõjutasid ka elektriautosid. Kuumaga polegi muud kui oodata, et aku jahtuks.

Liiga külma akuga on soovitus mitte minna laadima kohe pärast pikemat parkimist, kui auto on seisnud ilma kasutuseta. Auto aku soojeneb sõitmisel, seega on mõistlik enne kiirlaadijasse minekut autoga sõita, et aku laadimiseks üles soojendada. Lühidalt võiks temperatuuriteguri võtta kokku nii, et kiirlaadimist oleks mõistlik suvel kasutada enne autoga pikemat sõitu (kui aku pole veel liiga soe) ja talvel peale pikemat sõitu (kui aku on juba soe).

Loe veel nippe, kuidas sõita elektriautoga külma ilma ja libedusega ».