Elektriautod on võti rohepöörde elluviimiseks
Teekonnal heitmevaba majanduseni saavad elektriautod kandma olulist rolli transpordisektori emissioonide viimisel nulli, aga ka elektri varustuskindluse tagamisel ja senisest suurema hulga taastuvenergia võimaldamisel energiasüsteemi.
- Kahesuunaline laadimine võimaldab võtta elektriautode akud omanikule kasulikult ja turvaliselt kasutusele ühiskondliku energiareservina
- Elektriautode ja teiste suurte elektriseadmete omanike roll meie energiasüsteemis ja varustuskindluse tagamisel muutub äärmiselt oluliseks
- Elektriauto omamine muutub tulevikus veelgi odavamaks tänu sellele, et akusid kasutatakse targalt
- Enefit Volt pakub juba praegu nutikaid laadimislahendusi nii kodu- kui äriklientidele
Elektriautode täna kõige tuntavam mõju keskkonnale seisneb heitgaaside puudumises, kuid juba lähematel aastatel jõuab efekt lisaks puhtamale linnaõhule ka rahakotti. Kui seni oleme harjunud, et aku laadimisel jõuab elekter laadijatest akusse ja välja saab see vaid akut kulutades, siis kahesuunaline laadimistehnoloogia võimaldab tänapäevaste elektriautode võimsad akud omanikule kasulikult ja turvaliselt võtta kasutusele meie ühiskondliku energiareservina.
Elektriautode akud saavad osaks energiasüsteemist
Eesti Energia juhatuse liikme Margus Valsi sõnul on elektriautod olulised mitte ainult transpordisektori, vaid rohepöörde elluviimisel tervikuna.
„Tänaste keskklassi elektriautode akud mahutavad energiakoguse, mis kulub ühel keskmisel perel nädala jooksul. Kahesuunaline laadimine võimaldab osa seda energiat kasutada siis, kui soodsat taastuvelektrit on võrgus vähe ja seeläbi teenida auto omanikule täiendavat tulu,“ ütles Vals. „On selge, et elektriautode ja seega mahukate akude hulk kasvab lähiaastail plahvatuslikult. Kogu ühiskonna seisukohalt on mõistlik need akud energiasüsteemi osana kasutusele võtta, sest vastasel korral tuleks meil teha tohutuid investeeringuid elektrivõrku ja lisaks paigaldada üüratud ja kallid akud, mis juhitamatut tuule ja päikeseenergiat kogu elektrisüsteemi jaoks stabiliseeriks.“
Täiendavate akude tootmine tähendaks täiendavat koormust ka keskkonnale, sest topelt tuleks kaevata ka maavarasid ja kulutada energiat akude tootmiseks, transpordiks ja ülalpidamiseks. Kahesuunaline laadimise on võimaldanud tehnoloogia küpsemine viimasel kümnel aastal, mille jooksul on akude mahutavus kasvanud, hind vähenenud ja töötatud välja tehnoloogia, mis võimaldab neid kasutada kahesuunaliselt nii, et mõju aku elueale sisuliselt pole.
Kahesuunalise laadimise võimekus kõigisse Volkswagen grupi autodesse
Audi Tallinna esinduse juhataja Toomas Pärna kinnitas automaailma suundumist kahesuunalise laadimise teele, mille ilmekaks näiteks on Volkswagen grupi tänavu aprillis tehtud otsus varustada kõik ehitatavad uued autod kahesuunalise laadimise tehnoloogiaga. See tähendab, et 2022. aastal valmivad Volkswagenid, Škodad, Audid, Seatid ja Porsched on tulevikuks valmis.
„Volkswagen grupp otsustas ühe elektriautode valdkonna muna-kana küsimuse ära lahendada ning mitte oodata ära kahesuunalise laadimise rakendumist tavapraktikas, seadusandlust ja muud seonduvat. Kõik alates 2022. aastast tehasest välja vuravad elektriautod on suutelised toimima elektrivõrgu osana ning võimaluse tekkides võimelised omanikule täiendavat tulu teenima,“ ütles Pärna.
Eesti elanike jaoks igapäevaseks ei saa kahesuunaline laadimine mitte kauges tulevikus, vaid juba nelja-viie aasta pärast, sest Eesti, Läti ja Leedu ühinemisel Kesk-Euroopa elektrivõrguga tuleb kolmel riigil elektrisüsteemi lühiajalise stabiliseerimisega tegeleda ise, kuna seni on see pärinenud Venemaalt.
Elektriautode ja teiste suurte elektriseadmete omanike roll meie energiasüsteemis ja varustuskindluse tagamisel muutub äärmiselt oluliseks, sest alternatiiv on osta ja ühiskonnana üleval pidada vähemalt sama suurt akuparki,“ märkis Vals. „Näeme viimasel ajal kõik, mida energiahinnad teevad. Meie ülesanne Eesti Energias on välja töötada tarbijale võimalikult taskukohaseid lahendusi. Elektriauto omamine muutub tulevikus veelgi odavamaks tänu sellele, et akusid kasutatakse targalt ja kliendi jaoks muutub elektriauto veelgi odavamaks.“
Prognoos: aastal 2030 müüakse 100% elektriautosid
Elektrivõrgu jaoks saavad elektriautod oluliseks juba siis, kui nende osakaal kõigist sõidukitest on 5-10 protsenti. Ehkki praegu ei ole elektriautode hulk jõudnud ühe protsendinigi, kuulub tulevik Toomas Pärna sõnul just neile.
„Täna võib küll julgelt väita, et elektriauto on tulnud selleks, et jääda ja tagasipöördumatult,“ kinnitas Pärna. „Autotootjad prognoosivad täna, et aastaks 2025 moodustab elektriautode tootmine ja müük vähemalt 50% koguturust ja juba aastal 2030 on see 100%. Praeguse kümnendi jooksul toimuvad pöördumatud muutused. Elektrimootor on efektiivsem kui sisepõlemismootor ning arvestades kliimanõudeid ja rahvusvahelisi kokkuleppeid, ei ole seda protsessi võimalik tagasi pöörata.“
Mis puudutab uute mudelite turuletulekut, siis ainuüksi Audi näitel on lähima nelja aasta jooksul lisandumas 20 uut elektriauto mudelit. Pärna juhtis tähelepanu, et kõik suuremad autotootjad investeerivad sadu miljardeid elektriautode arendusse.
„Pööre puhta transpordi suunas toimub kiiremini, kui arvata oskame. Kui selle aasta 9 kuuga on müüdud Eestis kokku 19 000 uut autot, siis elektriautode müük moodustas sellest ainult 1,97%, aga see on jõudsalt kasvamas,“ illustreeris Pärna.
Koos elektriautode muutumisega kättesaadavamaks arenevad suurel kiirusel ka laadimisvõimalused. Kui eramajja või kontorise on laadija paigaldamine sisse tallatud tee, siis Enefit Volt pakub alates selle aasta sügisest nutikaid lahendusi ka kortermajadele. Korterühistud saavad mõistlike kuludega luua laadimisvalmiduse, mis vastab nii tänastele kui tulevastele vajadustele. Laadimislahendustest korteriühistutele saab lugeda Enefit Volti kodulehelt.
Allikas: www.audi-mediacenter.com